Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Jesienna Jachowka
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 17 WrzesieÅ„ 2013, 23:54   Jesienna Jachowka

Deszcz padal od Lodzi - naszego domu, az po dom w Jachowce. Kawa, ciasto i rozmowy o tym i owym, ze ks. Jarek w Rzymie, ze ks.Przemek bedzie miewal tutaj spotkania patrystyczne a ja mam zamiar pojawiac sie w soboty aby pomoc ludziom odbyc dzien skupienia jesli ktos zdobedzie sie na takowy ( sobota przed poludniem do poludnia niedzielnego ). Myslimy oglosic to w naszych Domach, moze ktos kiedys zechce przyjechac z Lublina, Tomaszowa , Lodzi, W-wy a moze skads jeszcze dalej. Po omowieniu spraw zwiazanych z placowka i o naszej roli "dojezdzajacych" czlonkow wspolnoty, nastapila Msza sw. Celebrowalismy wspomnienie sw. Stnislawa Kostki. Troche milczelismy razem, spiewalismy troche podczas medytacji i wspolnej modlitwy wiernych. Szczegolnie pamietalismy o Basi z Koluszek, ktora ma synka ulomnego a teraz , bedac w ciazy ma jakies powazne powiklania. Chcielismy jej dac wiadomosc o Mszy sw. ale dowiedzielismy sie, ze wziet zostala do szpitala. Niewyobrazalnie mocno nieraz cierpia ludzie.....
Jachowka byla piekna, pomimo sloty, a nawet jesienna aura dodala jej urody. Czulismy naturalne cieplo wspolnoty zarowno na Mszy sw jak i podczas kolacji. Ks. Bronislaw ( 86 lat ) mowil nam o swoich przezyciach zwiazanych z napadem Sowietow na broniaca sie przed najazdem hitlerowskim Polske. Maly Kacperek siedzial kolo mnie i ze mna zartowal. Michal , starszy od niego, ktory spedzil kilka lat na "auto stopie", tulajac sie po swiecie cieszyl sie , ze dotarl do domu, ze moze sie uczyc, ze pokochal modlitwe,.. Nawet spiewalismy piesni wojskowe o.Bronislaw i ja nadawalismy ton tym spiewom (wiadomo - chlopcy wojskowi). W ktoryms momencie wypowiedzial wiekopomna madrosc, ktora uslyszal u jakiegos waznego osobnika,: kobiety niewiele wiedza, dlatego mowimy o nich : niewiasty. Te zas ktore troche wiedza nazywamy wiedzmami. No, kolportowanie takich madrosci moze troche czlowieka kosztowac, ale trudno, zdecydowalem sie zaryzykowac dla upublicznienia tak wielkich madrosci. Zakonczmy jednak czym innym. Moze tym , ze SA GRZYBY. Co wy na to ? Czy sa jakies propozycje ?
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 18 WrzesieÅ„ 2013, 01:10   

Niech Pan Bog prowadzi. Kto wie, kiedys moze nawet ekipa z Japonii dolaczy na sobotni dzien skupienia.

Niewiasty rzeczywiscie niewiele wiedza. Madre sa kobiety, ale tych jest na swiecie bardzo malo. Podobnie jak mezczyzn. Roi sie natomiast od chloptasiow
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 18 WrzesieÅ„ 2013, 01:42   

Czy moznaby poprosic ks. Bronislawa, zeby spisal swoje przezycia zwiazane z wtargnieciem Sowietow do Polski?
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 18 WrzesieÅ„ 2013, 10:15   

Bardzo chetnie go o to zapytam, ale znajac siebie, dobrze by bylo gdybys mi to jeszcze przypomniala, przed przyszlym wtorkiem, bo prawdopodobnie w ten dzien znow zawitam do Jachowki.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 18 WrzesieÅ„ 2013, 11:02   

Bog zaplac. Bardzo bym byla wdzieczna za wspomnienia O. Bronislawa.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 02:29   

Pomy¶la³am sobie, ¿e te¿ chcia³abym napisaæ trochê o Jachówce, ale czasu ci±gle ma³o. Jest co prawda ¶rodek nocy, ale mo¿e teraz mi siê to uda. Najpierw trochê jednak przypomnê, bo nie wiem kto ile o Jachówce zapamiêta³.
Jachówka to nazwa domu po³o¿onego w¶ród pól, we wsi Wierzchy niedaleko Koluszek, ok. 30 km od £odzi.
Sta³ych domowników nie ma w Jachówce zbyt wielu. Mieszkaj± tam obecnie : wspomniany ju¿ przez Ojca- ks. Bronis³aw, Kasia , Agata, 11- letni Kacper i od niedawna- 23-letni Micha³.
Kasia i Agata pracuj± w Koluszkach. Kasia uczy w szkole religii, a Agata pracuje w aptece na dwie zmiany. Kacper to bystry , sympatyczny ch³opczyk po ró¿nych przej¶ciach, zapewne zbyt licznych jak na jego m³ody wiek. W tym domu znalaz³ ciep³o i opiekê. Uwielbia Ojca Zygmunta i zawsze czeka na jego przyjazd, a potem nie zra¿aj±c siê zimnem i deszczem odprowadza go do samochodu. Micha³ jest w tym domu od niedawna. On tak¿e znalaz³ tu przystañ po ró¿nych ¿yciowych burzach i trzyletnim tu³aniu siê po ¶wiecie. Uczy siê w trzeciej klasie liceum ogólnokszta³c±cego w Koluszkach. Wszystkich nas uj±³ pogod± ducha i rado¶ci± jak± daje mu mo¿liwo¶æ chodzenia do szko³y. Uczy siê te¿ z zapa³em j.francuskiego , w domu opiekuje siê zwierzêtami. Bardzo czêsto w Jachówce mo¿na spotkaæ te¿ mieszkaj±c± na codzieñ w Koluszkach- Renatê, której obecno¶æ jest du¿ym wsparciem dla Kasi i Agaty w ró¿nych codziennych, domowych sprawach.
Do koñca wakacji mieszka³ w domu jego za³o¿yciel i pomys³odawca ks. Jarek. Teraz bywa w domu tylko w poniedzia³ki, bo decyzj± ks. Biskupa zosta³ wikarym w do¶æ odleg³ej parafii. Dotychczas ¿ycie Jachówki koncentrowa³o siê g³ównie wokó³ budowy i wakacyjnych rekolekcji. Obok powstaj± bowiem kaplica i niewielki dom rekolekcyjny. Ca³e wakacje i poprzedni rok du¿o tu by³o robotników i przeró¿nych fachowców. Po wyje¼dzie ks. Jarka dom trochê opustosza³ i zarazem siê wyciszy³.
Domownicy próbuj± jako¶ siê w tym wszystkim odnale¼æ i zorganizowaæ. Wspólnota któr± tworz± jest w³a¶ciwie na pocz±tku drogi. Dziewczyny choæ ka¿da z nich przesz³a d³ug± drogê ¿yciowej i religijnej formacji oraz przeró¿nych osobistych poszukiwañ, staraj± siê nadaæ jakie¶ konkretne ramy swemu wspólnotowemu ¿yciu, choæ wcale nie jest to proste. Wielkie nadziej± dla Jachówki s± przyjazdy Ojca Zygmunta. Dziêki niemu od niedawna w domowej kaplicy mieszka znowu Pan Jezus, co nadaje temu domowi zupe³nie inny charakter i jest dla wszystkich rado¶ci±. Wizyta Ojca zwykle zaczyna siê rozmow± przy du¿ym kuchennym stole o ró¿nych codziennych, domowych sprawach. W ostatni wtorek rozmowom towarzyszy³y wspomnienia wojenne ks. Bronis³awa i ¶piewy. Kulminacyjnym punktem odwiedzin Jachówki jest Msza ¶w., na któr± wszyscy bardzo czekaj±. W ma³ej domowej kaplicy, przy ³agodnym , niewielkim o¶wietleniu Kasia intonuje ¶piew, kto¶ inny czyta czytania. Wszyscy staraj± siê uczestniczyæ w rozwa¿aniu S³owa Bo¿ego i we wspólnej modlitwie. Komunia pod dwiema postaciami dope³nia ca³o¶ci. Jest oczekiwana i upragniona. Naprawdê trudno w tym miejscu nie poczuæ siê we wspólnocie, blisko Pana.
Potem kolacja, trochê rozmów i ¿artów- no i znowu okazuje siê, ¿e czas p³ynie zbyt szybko. Dziewczyny ¿a³uj±, chcia³y jeszcze Adoracjê, jeszcze trochê wspólnej modlitwy...mo¿e nastêpnym razem, gdy Ojciec zostanie na noc, bo znowu zabrak³o czasu. ¯egnamy siê, ostatnio w nocy i deszczu- licz±c na spotkanie mo¿e ju¿ w przysz³ym tygodniu.
Z Jachówk± ka¿dy z nas wi±¿e jakie¶ swoje nadzieje, choæ pewnie ka¿dy troszkê inne. Wierzymy chyba wszyscy , ¿e w tym miejscu dzieje siê autentyczne dobro i chcieliby¶my, ¿eby by³o go jeszcze wiêcej. Trochê siê martwimy- czy dziewczyny dadz± radê, czy budowanie wspólnoty nikogo nie przero¶nie, co dalej z Kacprem i Micha³em ... Jad±c we wtorek z Ew± i Ojcem samochodem do Koluszek rozmawiali¶my o tym jak w³a¶ciwie mogliby¶my Jachówce i jej mieszkañcom pomóc. Po powrocie do domu dosta³am sms-a od Kasi , napisa³a w nim, ¿e jej pomaga bardzo- po prostu nasza obecno¶æ.
Jakie s± moje nadzieje zwiazane z Jachówk± ? Chcia³abym , aby by³o to miejsce gdzie mogê z³apaæ oddech, gdzie mogê pobyæ blisko Pana z tymi, którzy podzielaj± moj± wiarê. Chcia³abym , aby Jachówka by³a takim chrze¶cijañskim domem o którym ju¿ wiem, ¿e sama nie potrafiê go zbudowaæ. Chcia³abym móc przywoziæ tutaj moje dzieci i móc im pokazaæ, ¿e mieszkaj± tutaj najzwyczajniejsi w ¶wiecie ludzie, dla których wiara jest jednak najg³êbszym sensem istnienia. Ludzie, którzy umiej± ¿yæ w braterstwie, pe³ni s± cierpliwo¶ci, wyrozumia³o¶ci i dobroci .
Jachówka jest te¿ jakim¶ moim powrotem do marzeñ. Ten dom przypomina mi bowiem znane mi domy Ma³ych Sióstr Jezusa, w których ¿yj± ma³e wspólnoty otwarte na ludzi i ¶wiat. Kiedy¶ marzy³am o takiej wspólnocie, ale nigdy nie by³o mi dane do niej wst±piæ. Ostatnio poczu³am siê w Jachówce tak jakby historia mojego ¿ycia zatoczy³a jakie¶ ko³o.
W sumie nikt z nas jeszcze nie wie -czym Jachówka bêdzie. Na razie modlimy siê, rozmawiamy, mamy ró¿ne plany...
Ja w ka¿dym razie modlê siê za to miejsce i tych ludzi i mam nadziejê..
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 07:35   

Dziêki-bardzo pomagaj± takie opisy.
_________________
BML
 
 
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 10:55   

Alinko bardzo piêkny i pe³en ciep³a jest Twój opis Jachówki. Dziêkujê bardzo, ¿e po¶wiêci³a¶ swój nocny czas, czyli czas na sen i odpoczynek, dla nas aby siê z nami podzieliæ Twoj± Jachówk±.

Mo¿e kiedy¶ uda nam siê tam spotkaæ. Mam nadziejê, ¿e tak siê stanie, choæ z Lublina to do¶æ daleko.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 11:36   

Dziêki Wiesiu ! Chcieliby¶my, ¿eby Jachówka by³a trochê nasz± wspólna Jachówk± . St±d ten opis, aby wszyscy wiedzieli- o czym mowa.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 13:35   

Bardzo piekny opis Jachowki. Bog zaplac
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 WrzesieÅ„ 2013, 21:10   

Ja tez jestem wdzieczny za ten opis. Zarwalas troche nocy ale zyskaja wszyscy ktorzy spotkaja sie z tematem : Jachowka. Zyskaja jeszcze bardziej, gdy zacheci ich ten opis do osobistych odwiedzin tego domu. Wierze, ze bedzie tez dzieki temu wiecej modlitewnej pamieci o tym domu.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 20 WrzesieÅ„ 2013, 08:48   

Rzeczywiscie zyskalismy na bardzo opisowym przedstawieniu Jachowki przez Aline. Wiadpmo juz dokladniej o co chodzi z ta i w tej Jachowce. Bliskie mi sa takie w codziennosci pragmatycznie uduchowione wspolnoty. Bedzie miala Jachowka gosci,dla ktorych wiara ma najglebszy sens istnienia,a w swoich kregach,domach, nie znajduja " towarzystwa".
Szkoda tylko,ze to tak daleko.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group