Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania 20.09.2021
Autor Wiadomość
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 19 Wrzesień 2021, 22:40   Czytania 20.09.2021

Poniedziałek, 20 września 2021

Poniedziałek XXV tydzień zwykły

Czytanie pierwsze
(Ezd 1,1-6)
Aby się spełniło słowo Pana przepowiedziane przez usta Jeremiasza, pobudził Pan ducha Cyrusa, króla perskiego, w pierwszym roku jego panowania, żeby ogłosił w całym swoim królestwie i wydał na piśmie, co następuje: "Tak mówi Cyrus, król perski: "Wszystkie królestwa ziemi dał mi Pan, Bóg niebios. I On mi rozkazał zbudować Mu dom w Jerozolimie, która jest w Judei. Jeśli z całego ludu Jego jest między wami jeszcze ktoś, to niech Bóg jego będzie z nim; a niech idzie do Jerozolimy w Judei i niech zbuduje dom Pana, Boga Izraela, to jest Boga, który jest w Jerozolimie. A każdego z tych, co przetrwali, współmieszkańcy wszystkich miejscowości, gdzie taki przebywa, mają go wesprzeć srebrem, złotem, sprzętem i bydłem, nadto dobrowolnymi ofiarami dla domu Boga, który jest w Jerozolimie". Wtedy powstali naczelnicy rodów Judy i Beniamina, jak również kapłani i lewici, słowem każdy, którego ducha Bóg pobudził, aby ruszył w drogę zbudować dom Pana znajdujący się w Jerozolimie. A wszyscy sąsiedzi poparli ich wszystkim: srebrem, złotem, sprzętem, bydłem i kosztownościami, oprócz wszystkich darów złożonych dobrowolnie.

Psalm
(Ps 126,1-2ab.2cd-3.4-5.6)
REFREN: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas

Gdy Pan odmienił los Syjonu,
wydawało się nam, że śnimy.
Usta nasze były pełne śmiechu,
a język śpiewał z radości.

Mówiono wtedy między poganami:
"Wielkie rzeczy im Pan uczynił".
Pan uczynił nam wielkie rzeczy
i ogarnęła nas radość.

Odmień znowu nasz los, Panie,
jak odmieniasz strumienie na Południu.
Ci, którzy we łzach sieją,
żąć będą w radości.

Idą i płaczą
niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością
niosąc swoje snopy.

Aklamacja
Aklamacja (Mt 5,16)
Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.

Ewangelia
(Łk 8,16-18)
Jezus powiedział do tłumów: "Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma".
 
 
Teresa Gorzelany


Miejscowosc: Sierpc
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 04:15   

.
mateusz.pl urwał chyba kawałek słowa w dzisiejszym Czytaniu...powinno być: "Bo kto ma, temu będzie dodane..."?
(o wiele trudniejsze jest zrozumienie następnego zdania: zabieranie i tego co wydaje się, że mamy - błądzę o świcie w biblijnej metaforze, boskiej arytmetyce - dodawanie, zabieranie...)
 
 
mwisniewski


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 07:41   

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.

To nasza odpowiedzialność za tych, którzy obserwując to, co robimy,
to, jak wygląda nasza wiara,
wyciągają z tego wnioski dla siebie.
Najczęściej nawet o tym nie wiemy...

Z Panem Bogiem

Michał
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 09:04   

Słuszna uwaga Tereso i bardzo ważne spostrzeżenie dotyczące "dania" i "dodania". Nie wiem skąd mi sie to wzięło, a przyszło właśnie w tym momencie w którym pisze to zdanie, że może to dotyczyć małżeństwa. Gdy jest miłość miedzy nimi, to "dodane" zostanie nowe życie, dziecko. Tam gdzie nie ma miłości, nie ma rodziny i nawet tego życia nie będzie ktore teraz, nieraz bardzo krzykliwie, manifestuje swoje bycie.



Kto ma światło ten zobaczy, znajdzie, przeczyta, zrozumie. Chodzi o to aby słuchając słowa Bożego starać się je rozumieć i przyjąć. Na tym polega fundamentalna zdolność człowieka bez której nie ma możliwości rozwoju życia duchowego. Chodzi o „Serce szlachetne i dobre (które) zatrzymuje Boże słowa i wydaje owoce dzieki wytrwałości”
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 09:12   

Jeśli Pan zechce, to i kamienie na pustyni będą głosić Jego chwałę. Perski król Cyrus, chociaż nie zna prawdziwego Boga ogłasza całemu światu:” "Wszystkie królestwa ziemi dał mi Pan, Bóg niebios”, nie po to jednak to czyni aby się chwalić, ale aby oddać cześć Panu ogłaszając, że przystępuje właśnie do wykonania Jego polecenia: ”On mi rozkazał zbudować Mu dom w Jerozolimie”. W ten sposób jesteśmy świadkami cudu udokumentowanego historycznie, będącego zapowiedzią cudu „końca wieków”, czyli Zbawienia które przyjdzie wraz z powtórnym przyjściem Chrystusa.

Wydawało się nam, że śnimy, usta nasze były pełne śmiechu, a język śpiewał z radości.
(Z Ps 126)
 
 
Marianna Jundi
Żołnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 10:44   



Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma".

Mieć WIARĘ i ciągle wzrastać w niej i nie kryć się nie wstydzić się uczynić znaku krzyża przed kościołem czy krzyżem czy kapliczką i nie robic tego na pokaz ale z wnętrza serca takie mieć pragnienie. To jest światełko dla tych którzy uważają że mają wiare ale wstydzą się publicznie do tego przyznać i nie dzielą sie z drugim człowiekiem ale ograniczają się do formalności urzędowej to tak jak by zgasili to światło wiary i utracili to co najcennejsze WIARĘ W BOGA.
Z Panem Bogiem o
 
 
Teresa Gorzelany


Miejscowosc: Sierpc
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 17:22   

.
Dzisiejsza aklamacja:"Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego".
o. Zygmunt: "Kto ma światło ten zobaczy, znajdzie, przeczyta, zrozumie".

Czym jest i kto je ma  (to światło)?

To światło jest wartoscią daną albo wartoscią dodaną - powtarzajac za o. Zygmuntem: chodzi o "serce szlachetne, ktore zatrzymuje Boze slowa". No, trochę mi lżej. Jeszcze slowa Michala rozpracuję..

P.S.
Wczoraj "rozpracowywalam" określenie z drugiego Czytania: "żądza sporu" - że ludzie się spierają? tak, ale ludzie żądni sporu?
Ostatnio zmieniony przez Teresa Gorzelany 20 Wrzesień 2021, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa Gorzelany


Miejscowosc: Sierpc
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 17:30   

Wysłany: Dzisiaj 21:36   
Wiem, że określenie "rozpracować" jest niefortunne ale używam je, gdy popadam w nieporadność - tak też się wyżej stało.
Ostatnio zmieniony przez Teresa Gorzelany 20 Wrzesień 2021, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa Gorzelany


Miejscowosc: Sierpc
Wysłany: 20 Wrzesień 2021, 20:36   

..yy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Nie moesz ciga zacznikw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group