Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
¦wiêty Miko³aj - "patron daru cz³owieka dla cz³owieka&a
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 5 GrudzieÅ„ 2018, 16:57   ¦wiêty Miko³aj - "patron daru cz³owieka dla cz³owieka&a

http://www.niedziela.pl/a...-daru-czlowieka
¦wiêty Miko³aj - "patron daru cz³owieka dla cz³owieka"
Ks. Pawe³ Staniszewski

6 grudnia ca³y Ko¶ció³ wspomina ¶w. Miko³aja - biskupa. Dla wiêkszo¶ci z nas by³ to pierwszy ¶wiêty, z którym zawarli¶my bli¿sz± znajomo¶æ. Od wczesnego dzieciñstwa darzyli¶my go wielk± sympati±, bo przecie¿ przynosi³ nam prezenty. Tak naprawdê zupe³nie go wtedy jeszcze nie znali¶my. A czy dzi¶ wiemy, kim by³ ¦wiêty Miko³aj? Byæ mo¿e trochê usprawiedliwia nas fakt, ¿e zachowa³o siê niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

Oko³o roku 270 w Licji, w miejscowo¶ci Patras, ¿y³o zamo¿ne chrze¶cijañskie ma³¿eñstwo, które bardzo cierpia³o z powodu braku potomka. Oboje ma³¿onkowie prosili w modlitwach Boga o tê ³askê i zostali wys³uchani. ¦wiêty Miko³aj okaza³ siê wielkim dobroczyñc± ludzi i cz³owiekiem g³êbokiej wiary, gorliwie wype³niaj±cym powinno¶ci wobec Boga.
Rodzice osierocili Miko³aja, gdy by³ jeszcze m³odzieñcem. Zmarli podczas zarazy, zostawiaj±c synowi poka¼ny maj±tek. Miko³aj móg³ wiêc do koñca swoich dni wie¶æ dostatnie, beztroskie ¿ycie. Wra¿liwy na ludzk± biedê, chcia³ dzieliæ siê bogactwem z osobami cierpi±cymi niedostatek. Za swoj± hojno¶æ nie oczekiwa³ podziêkowañ, nie pragn±³ rozg³osu. Przeciwnie, stara³ siê, aby jego mi³osierne uczynki pozostawa³y otoczone tajemnic±. Czêsto po kryjomu podrzuca³ biednym rodzinom podarki i cieszy³ siê, patrz±c na rado¶æ obdarowywanych ludzi.
Miko³aj chcia³ jeszcze bardziej zbli¿yæ siê do Boga. Doszed³ do wniosku, ¿e najlepiej s³u¿yæ Mu bêdzie za klasztornym murem. Po pielgrzymce do Ziemi ¦wiêtej do³±czy³ do zakonników w Patras. Wkrótce wewnêtrzny g³os nakaza³ mu wróciæ miêdzy ludzi. Opu¶ci³ klasztor i swe rodzinne strony, by trafiæ do du¿ego miasta licyjskiego - Myry.

Biskup Myry

By³ to czas, gdy chrze¶cijanie w Myrze prze¿ywali ¿a³obê po stracie biskupa. Nie³atwo by³o wybraæ godnego nastêpcê. Pewnej nocy jednemu z obraduj±cych dostojników ko¶cielnych Bóg poleci³ we ¶nie obraæ na wakuj±cy urz±d cz³owieka, który jako pierwszy przyjdzie rano do ko¶cio³a. Cz³owiekiem tym okaza³ siê nieznany nikomu Miko³aj. Niektórzy bardzo siê zdziwili, ale uszanowano wolê Bo¿±. Sam Miko³aj, gdy mu o wszystkim powiedziano, wzbrania³ siê przed objêciem wysokiej funkcji, nie czu³ siê na si³ach przyj±æ biskupich obowi±zków. Po d³ugich namowach wyrazi³ jednak zgodê uznaj±c, ¿e dzieje siê to z Bo¿ego wyroku.
Biskupi± pos³ugê pe³ni³ Miko³aj ofiarnie i z ca³kowitym oddaniem. Niós³ S³owo Bo¿e nie tylko cz³onkom wspólnoty chrze¶cijañskiej. Stara³ siê krzewiæ Je w¶ród pogan.
Tê owocn± pracê przerwa³y na pewien czas edykty cesarza rzymskiego Dioklecjana wymierzone przeciw chrze¶cijanom. Wyznawców Jezusa uczyniono obywatelami drugiej kategorii i zabroniono im sprawowania obrzêdów religijnych. Rozpoczê³y siê prze¶ladowania chrze¶cijan. Po latach spêdzonych w lochu Miko³aj wyszed³ na wolno¶æ.
Biskup Miko³aj do¿y³ sêdziwego wieku. W chwili ¶mierci mia³ ponad 70 lat (wiêkszo¶æ ludzi umiera³a wtedy przed 30. rokiem ¿ycia). Nie wiemy dok³adnie, kiedy zmar³: zgon nast±pi³ miêdzy 345 a 352 r. Tradycja dok³adnie przechowa³a tylko dzieñ i miesi±c tego zdarzenia - szósty grudnia. Podobno w chwili ¶mierci ¦wiêtego ukaza³y siê anio³y i rozbrzmia³y chóry anielskie.
Miko³aj zosta³ uroczy¶cie pochowany w Myrze.

Z Myry do Bari

Wiele lat pó¼niej miasto uleg³o zag³adzie, gdy w 1087 r. opanowali je Turcy. Relikwie ¦wiêtego zdo³ano jednak w porê wywie¼æ do w³oskiego miasta Bari, które jest dzisiaj ¶wiatowym o¶rodkiem kultu ¶w. Miko³aja. Do tego portowego miasta w po³udniowo-wschodniej czê¶ci W³och przybywaj± tysi±ce turystów i pielgrzymów. Dla wielu najwiêkszym prze¿yciem jest modlitwa przy relikwiach ¶w. Miko³aja.

Reklama

Miêdzynarodowy patron

Biskup z Myry jest patronem Grecji i Rusi. Pod jego opiekê odda³y siê Moskwa i Nowogród, ale tak¿e Antwerpia i Berlin. Za swego patrona wybrali go: bednarze, cukiernicy, kupcy, m³ynarze, piekarze, piwowarzy, a tak¿e notariusze i sêdziowie. Jako biskup miasta portowego, sta³ siê te¿ patronem marynarzy, rybaków i flisaków. Wzywano ¶w. Miko³aja na pomoc w czasie burz na morzu, jak równie¿ w czasie chorób i do obrony przed z³odziejami. Opieki u niego szukali jeñcy i wiê¼niowie, a szczególnie ofiary niesprawiedliwych wyroków s±dowych. Uznawano go wreszcie za patrona dzieci, studentów, panien, pielgrzymów i podró¿nych. Zaliczany by³ do grona Czternastu ¦wiêtych Wspomo¿ycieli.

¦wiêty zawsze aktualny

Od epoki, w której ¿y³ ¶w. Miko³aj, dzieli nas siedemna¶cie stuleci. To wystarczaj±co d³ugi czas, by wiele wydarzeñ z ¿ycia ¦wiêtego uleg³o zapomnieniu. Dzi¶ wiedza o nim jest mieszanin± faktów historycznych i legend. Trudno jednak oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e nawet w fantastycznie brzmi±cych opowie¶ciach o ¶w. Miko³aju tkwi ziarno prawdy.
¦wiêty Miko³aj nieustannie przekazuje nam jedn±, zawsze aktualn± ideê. Przypomina o potrzebie ofiarno¶ci wobec bli¼niego. Piêknie uj±³ to papie¿ Jan Pawe³ II mówi±c, ¿e ¶w. Miko³aj jest „patronem daru cz³owieka dla cz³owieka”.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group