Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania 18.10.2021
Autor Wiadomość
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 17 PaĽdziernik 2021, 23:58   Czytania 18.10.2021

Poniedziałek, 18 października 2021

Święto św. Łukasza, ewangelisty

Czytanie pierwsze
(2 Tm 4, 9-17a)
Najmilszy: Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. Demas bowiem mię opuścił umiłowawszy ten świat i podążył do Tesaloniki, Krescens do Galacji, Tytus do Dalmacji. Łukasz sam jest ze mną. Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania. Tychika zaś posłałem do Efezu. Opończę, którą pozostawiłem w Troadzie u Karpa, przynieś idąc po drodze, a także księgi, zwłaszcza pergaminy. Aleksander, brązownik, wyrządził mi wiele zła: odda mu Pan według jego uczynków. I ty się go strzeż, albowiem sprzeciwiał się bardzo naszym słowom. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone! Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i żeby wszystkie narody posłyszały.

Psalm
(Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18)
REFREN: Królestwo Pana głoszą Jego święci

Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają,
wszystkich wzywających Go szczerze.

Aklamacja
Aklamacja (J 15, 16)
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.

Ewangelia
(Łk 10, 1-9 )
Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: "Pokój temu domowi!" Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: "Przybliżyło się do was królestwo Boże".
 
 
PKorytkowska

Miejscowosc: Polska
Wysłany: 18 PaĽdziernik 2021, 03:45   

Przypatrzmy się dzisiaj Św. Łukaszowi, który pozostał sam ze swoim mistrzem. Św. Paweł wyraża swój niepokój o uczniów Chrystusa a zarazem samotność jaka wiąże się ze służbą, która w próbie okazuje się być nieznośna dla wielu. Chce zapobiec tragedii jaka kształtuje się w jego wizji przyszłości Wspólnoty Kościoła. Sw. Łukasz ujawnia swą wyjątkowość na tle innych uczniów będąc wiernym swojemu mistrzowi. W Ewangelii uczniowie są posyłani po dwóch. Ilość uczniów Chrystusa maleje, mimo, że symboliczna liczba 72, wyraża mnogość Kościoła. Paradoksalnie ilość nie zawsze wydaje oczekiwany owoc współpracy. Niektórzy zbytnio troszczą się o samych siebie, a drudzy przez nieroztropność przynoszą cierpienie Ciału Chrystusa. Trudna rola jakiej należy się podjąć wymaga od każdego z nas pewnych wyrzeczeń, aby owoc był trwały i obfitszy.
Pytanie do refleksji: w jaki sposób mogę wspierać Kościół w przymnożeniu wiary?
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 18 PaĽdziernik 2021, 09:24   

„Przybliżyło się do was królestwo Boże”. Głoszący je są jak owce wysłane pomiędzy wilki. Na tym polega paradoks ewangelizacji i Bożego Królestwa, że nie rozwija się ono w oparciu o bogactwo materialne, siłę oręża i przemoc słowa, ale w oparciu o wiarę w Chrystusa, mając „pokój którego ten świat dać nie może”. Cieszmy się tym pokojem – w nim siła i piękno Kościoła, którego brakuje zlaicyzowanemu światu i za którym dzisiejsza młodzież również tęskni, bo nie dadzą im tego pokoju używki i „róbta co chceta” (Łk 10, 1-9)
.
 
 
Marianna Jundi
Żołnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 18 PaĽdziernik 2021, 12:43   

"Pokój temu domowi!" Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was
Tak bardzo potrzebujemy aby nasze serca napełnione zostały pokojem Chrystusowym i nasze domy otwarte dla głosicieli Słowa Bożego czyli dla naszych drogich kapłanów.
Aby nie zabrakło nam tych słów z ust kapłanów. "Przybliżyło się do was królestwo Boże".
Z Panem Bogiem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Nie moesz ciga zacznikw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group