Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Przesunięty przez: darek
26 Marzec 2013, 20:33
PRZYRODA SLOWEM BOGA
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 2 Marzec 2013, 10:15   PRZYRODA SLOWEM BOGA

Oficjalnie tytul brzmi :

Aby wzrasta³o poszanowanie przyrody, ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e ca³e stworzenie jest dzie³em Boga, powierzonym ludzkiej odpowiedzialno¶ci.

Szukam prostrzego brzmienia tej intencji i znalazlem takie :

PRZYRODA SLOWEM BOGA. Jestesmy za nia odpowiedzialni i powinnismy ja szanowac. Przyroda to wielkie dobro i zbliza nas do Boga.

JAK MOZEMY ZAGOSPODAROWAC TE RUBRYKE ?

Kiedys w DOMu, pamietacie ? byl OGRODEK.
Bohaterami DOMu bywaly kwiatki ( pamietny kwiatek z biura Romka), kotki ( znow Romek celowal w tym kocim watku ). Moze Romka uczynimy odpowiedzialnym za DIAKONIE NATURY . Byc moze ze nazwa niezbyt udana, a wiec podajcie jakies inne imie. Ania Szwajcarska byla mocna w zdjeciach (piekne) przyrody. Mozeby tak do Ani zapukac, zeby zobaczyc co sie u niej dzieje i zamowic jakies nowe obrazy ?
Moze jakies wspomnienia napiszecie zwiazane z przyroda i innym do niej odniesieniem anizeli tylko material do przemyslowej konsumpcji?
Moze jakies spotkania, moze udzial w jakichs kolkach, stowarzyszeniach... majacych w programie ochrone przyrody i popularyzacje kontaktow wartosciowych ?
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 4 Marzec 2013, 15:27   

"Aby wzrasta³o poszanowanie przyrody, ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e ca³e stworzenie jest dzie³em Boga, powierzonym ludzkiej odpowiedzialno¶ci. "
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 5 Marzec 2013, 09:30   

Pomy¶la³am, ¿e tak± intencjê w aspekcie odpowiedzialno¶ci za przyrodê papie¿ napisa³, bo jest Niemcem. Dawno, dawno temu mia³am okazjê zetkn±æ siê z dba³o¶ci± Niemców o ¶rodowisko naturalne. Do tej pory jestem pod wra¿eniem i to mocnym. (napisaæ, czy nudne?)
Czy kto¶ ju¿ widzia³ tegoroczne przebi¶niegi – zwiastuny naszej wiosny?
Pozdrawiam wszystkich NetParafian
_________________
Z Bogiem!
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 5 Marzec 2013, 11:30   

Wiosna, wiosna zaczyna uderzaæ.
Jak by tu przywolaæ Aniê?
Ostrokrzewem i niefrasobliwym D-canonem na organie z dzwoneczkami:
http://www.youtube.com/wa...ature=endscreen
_________________
R-k DMM
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 5 Marzec 2013, 14:04   

Ja to tylko zauwa¿y³am zielenienie p±ków na drzewach. Swego czasu kursuj±c siê w tematach ekologicznych otrzyma³am ksi±¿eczkê ze s³owami Jana Paw³a II na temat dba³o¶ci o przyrodê.
_________________
BML
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 6 Marzec 2013, 09:04   

Tutaj zieleni± siê trawniki, zw³aszcza na trasie przebiegu rur CO.
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 6 Marzec 2013, 09:15   

Pisz, pisz Dario. Nie nudzisz - to chyba kokieteria to zapytanie. Ciekawa chociazby taka uwaga o wiosnie ktora lubi rury CO.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 6 Marzec 2013, 09:18   

Nie pos±dza³am siebie o kokieteriê, ale Ojciec inaczej widzi, wiêc i ja siê przyjrzê.
:)
Ciekawe, czy kto¶ z Domowników napisze, ¿e zanudzam.
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 7 Marzec 2013, 14:01   

Jakie¶ 25 lat temu by³am na wsi, w zachodnim landzie, w Niemczech. Oprócz czysto¶ci i nieskazitelno¶ci wiejskiej, asfaltowej drogi, zaskoczy³ mnie fakt, ¿e w gospodarstwie segregowano ¶mieci. Organiczne i nieorganiczne, /s³oiki, plastik, metale/ mia³y swoje pojemniki. By³o ich kilka.

Moi rodzice tak samo postêpowali. Pamiêtam pierwsze ¶miecie, jakie siê pojawi³y, to by³y opakowania po serkach homogenizowanych. Zanim zosta³y bezu¿ytecznymi ¶mieciami, by³y wykorzystywane jako pojemniki na sadzonki. Innych ¶mieci nie pamiêtam.

Zesz³ego lata byli¶my w tak zwanej ‘g³uchej wsi’ na Kurp(si)ach. Naprawdê wie¶ odciêta od cywilizacji. Gospodyni segregowa³a ¶mieci. Je¶li siê domownikom nie chcia³o przy³o¿yæ uwagi, to ona i tak to wykonywa³a za nich.

Teraz jest moda na podrzucanie ¶mieci. U nas na parkingu przyblokowym codziennie s± górki ¶mieci wyrzucane przez kierowców dbaj±cych o czysto¶æ swojego auta. A wiatr je roznosi daleko po ca³ej okolicy, zawieszaj±c plastikowe torby na szczytach wysokich drzew. Kolega mieszkaj±cy w domu z ogrodzeniem wielokrotnie wspomina o ¶mieciach podrzuconych na jego posesjê, przez przeje¿d¿aj±cych kierowców. Wierchuszka mojej firmy przywozi swoje ¶mieci do firmy. W³a¶ciwie to ich firma, wiêc mog± tu wyczyniaæ, co chc±. I pospólstwo patrzy z okien na te wielkopañskie sztuczki.

Wczoraj zrobi³am kilka sadzonek tradycyjnych czerwonych pelargonii. Ta odmiana jest do¶æ wytrzyma³a i daje sobie radê w trudnych warunkach mojego balkonu. Od trzech lat udaje mi siê je przetrzymaæ przez zimê w domu, co tutaj nie jest ³atwe. Ciekawe, czy siê przyjm± i bêd± kwit³y.
_________________
Z Bogiem!
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 09:29   

AUNAS dzisiaj nawrót zimy.
Dosta³am w prezencie ¿ó³ty tulipan z grzywk±.
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 09:37   

"Stanê siê jakby ros± dla Izraela, tak ¿e rozkwitnie jak lilia i jak topola rozpu¶ci korzenie. Rozwin± siê jego latoro¶le, bêdzie wspania³y jak drzewo oliwne, woñ jego bêdzie jak woñ Libanu.
I wróc± znowu, by usi±¶æ w mym cieniu, a zbo¿a uprawiaæ bêd±, winnice sadziæ, których s³awa bêdzie tak wielka jak wina libañskiego." (Oz 14, 2-10)

:)
Dzisiejsza dawka ekologii.
_________________
Z Bogiem!
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 10:35   

We wtorek pojechalem na dzialkê do Uniszowic. Zaczynaly kwitn±æ przebi¶niegi i widaæ bylo wychodz±ce kie³ki ¿onkili. Dzi¶ w nocy nast±pil powrót zimy.
_________________
R-k DMM
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 21:57   

W ogrodzie pzni, u której wynajmujê gara¿ pokaza³y siê przebi¶niegi i kie³ki tulipanów-na razie zimy nie widaæ.
_________________
BML
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 11 Marzec 2013, 11:31   

AUMNIE w przyblokowym ogrodzie zobaczy³am dwa przebi¶niegi. Dzi¶ wystaj± spod warstwy ¶wie¿ego ¶niegu.
:/
Ostatnio trafi³am w telewizorni na program, w którym cz³owiek opowiada³ o swojej pasji - hodowli przebi¶niegów. Jest ich ponad 120 gatunków! Niektóre okazy tak niezwyk³e, ¿e trudno oderwaæ oczy. Lubiê ten program, w którym prawdziwi pasjonaci przedstawiaj± swoje hobby, nie pusz±c siê przy tym, ani nie 'sprzedaj±c siebie'.
_________________
Z Bogiem!
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 12 Marzec 2013, 09:40   

"Woda ta p³ynie na obszar wschodni, wzd³u¿ stepów, i rozlewa siê w wodach s³onych, i wtedy wody jego staj± siê zdrowe. Wszystkie te¿ istoty ¿yj±ce, od których tam siê roi, dok±dkolwiek potok wp³ynie, pozostan± przy ¿yciu: bêd± tam te¿ niezliczone ryby, bo dok±dkolwiek dotr± te wody, wszystko bêdzie uzdrowione.
A nad brzegami potoku maj± rosn±æ po obu stronach ró¿nego rodzaju drzewa owocowe, których li¶cie nie wiêdn±, których owoce siê nie wyczerpuj±; ka¿dego miesi±ca bêd± rodziæ nowe, poniewa¿ ich woda przychodzi z przybytku. Ich owoce bêd± s³u¿yæ za pokarm, a ich li¶cie za lekarstwo". Ez 47, 1-9. 12
***
"Ich owoce bêd± s³u¿yæ za pokarm, a ich li¶cie za lekarstwo" - ta biblijna ekologia kojarzy siê z drzewem oliwnym. Choæ nie smakuj± mi ani oliwki, ani oliwa, to podziwiam niezwyk³o¶æ tych drzew.
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 12 Marzec 2013, 13:45   

A mnie smakuja oliwki (nawet na surowo, prosto z drzewa, takie czarne, pomarszczone) , smakuje mi oliwa jeszcze od czasow wloskich, smakuja mi rozance z oliwkowych "pestek", bardzo smakuje mi widok srebrnych drzew oliwnych ktore zmieniaja kolor pod wplywem poruszen wiatrem..... Najbardziej mi smakuje Dario twoja odwaga! Nigdy dotad nie zamiescilas kilku postow "za kupa". To ewenement ! Oglaszam SWIETO DARII ( nie mylic ze swieta Daria) dzisiaj i jutro. Prywatnie mozna je przez 7 dni obchodzic.
W Japonii widzialem niebotyczne fabryki do likwidacji i przetwarzania smieci. Najlepsza metoda byla w restauracji w jakiej jadlem obiad z moimi znajomymi sprzed 30 paru lat. Jaka to metoda? Zurek (pyszny) podany w bulce, z wieczkiem jak dzbanuszek. Zurek lyzka wyczyscilem , a dzbanuszka nie zjadlem tylko dlatego, ze szybko przyniesli drugie. Ktos tam go potem skonsumowal i bylo po zmywaniu naczynia i po wyrzucaniu smieci.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 13 Marzec 2013, 12:44   

„Oni bêd± siê pa¶li przy wszystkich drogach, na ka¿dym bezdrzewnym wzgórku bêdzie ich pastwisko. Nie bêd± ju¿ ³akn±æ ni pragn±æ, i nie porazi ich wiatr upalny ni s³oñce, bo ich poprowadzi Ten, co siê lituje nad nimi, i zaprowadzi ich do tryskaj±cych zdrojów. Wszystkie me góry zamieniê na drogê, i moje go¶ciñce wznios± siê wy¿ej.” Iz 49, 8-15
Obietnica raju.
:)
AUNAS dzi¶ wszystkie drogi zawia³o ¶niegiem, a wiatr jest mro¼ny. Dzieci bawi± siê na sankach i lepi± ba³wany.

Drogi Ojcze,
Dziêki za pomys³ na ró¿aniec. Ostatnio wyrzuci³am wysuszone pestki oliwek, a teraz ju¿ wiem, na co je bêdê zbieraæ. Moje dzieci s± amatorami oliwek, w przeciwieñstwie do nas - rodziców, którzy preferuj± rodzime …mirabelki. Równie kwa¶ne i wstrêtne, gdy niedojrza³e, jak oliwki. Baaardzo podoba mi siê kolor li¶ci oliwnych.
:)
Nie wiedzia³am, ¿e wystarczy umieszczaæ posty „za kup±”, aby by³o og³oszone ¶wiêto. Dziêkujê!
:)
¦wiêtej Darii wyznaczono na 25 pa¼dziernika.
***
W Polsce, w przydro¿nych zajazdach, zw³aszcza lubelskich, powszechnym przysmakiem jest ¿urek w chlebie.
***
Na ogó³ segregujê ¶mieci. Mam taki odruch. Przynajmniej plastik, papier, inne organiczne, odzie¿. Ostatnio s± akcje zbierania plastikowych korków od butelek. Dochód przeznaczony jest dla niepe³nosprawnych. Od kiedy zaczê³am zbieraæ te korki, to uzmys³owi³am sobie, jak du¿± ich ilo¶æ dotychczas wyrzucali¶my. Kiedy moje dziecko zanios³o spor± siatkê do wrzutni, to pani szatniarka mu podziêkowa³a. Byæ mo¿e by³a osobi¶cie zaanga¿owana w tak± zbiórkê.
:)
„…niebotyczne fabryki do likwidacji i przetwarzania smieci…” – ostatnio ogl±da³am reporta¿ o fabryce w Niemczech, która importuje ¶mieci ze s³onecznej Italii, nie radz±cej sobie z odpadami, ale maj±cej pieni±dze na to, aby kto¶ inny wykona³ utylizacjê.
:/
_________________
Z Bogiem!
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group