Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - SOBOTA - 1LUTEGO 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 31 StyczeÅ„ 2014, 21:24   Czytania - SOBOTA - 1LUTEGO 2014

Sobota, 1 LUTEGO 2014

(2 Sm 12,1-7a.10-17)
Pan pos³a³ do Dawida proroka Natana. Ten przyby³ do niego i powiedzia³: W pewnym mie¶cie by³o dwóch ludzi, jeden by³ bogaczem, a drugi biedakiem. Bogacz mia³ owce i wielk± liczbê byd³a, biedak nie mia³ nic, prócz jednej ma³ej owieczki, któr± naby³. On j± karmi³ i wyros³a przy nim wraz z jego dzieæmi, jad³a jego chleb i pi³a z jego kubka, spa³a u jego boku i by³a dla niego jak córka. Raz przyszed³ go¶æ do bogacza, lecz jemu ¿al by³o braæ co¶ z owiec i w³asnego byd³a, czym móg³by pos³u¿yæ podró¿nemu, który do niego zawita³. Wiêc zabra³ owieczkê owemu biednemu mê¿owi i tê przygotowa³ cz³owiekowi, co przyby³ do niego. Dawid oburzy³ siê bardzo na tego cz³owieka i powiedzia³ do Natana: Na ¿ycie Pana, cz³owiek, który tego dokona³, jest winien ¶mierci. Nagrodzi on za owieczkê w czwórnasób, gdy¿ dopu¶ci³ siê czynu bez mi³osierdadczy³ Dawidowi: Ty jeste¶ tym cz³owiekiem. Dlatego w³a¶nie miecz nie oddali siê od domu twojego na wieki, albowiem Mnie zlekcewa¿y³e¶, a ¿onê Uriasza Chetyty wzi±³e¶ sobie za ma³¿onkê. To mówi Pan: Oto Ja wywiodê przeciwko tobie nieszczê¶cie z w³asnego twego domu, ¿ony za¶ twoje zabiorê sprzed oczu twoich, a oddam je twojemu wspó³zawodnikowi, który bêdzie obcowa³ z twoimi ¿onami - wobec tego s³oñca. Uczyni³e¶ to wprawdzie w ukryciu, jednak Ja obwieszczê tê rzecz wobec ca³ego Izraela i wobec s³oñca. Dawid rzek³ do Natana: Zgrzeszy³em wobec Pana. Natan odrzek³ Dawidowi: Pan odpuszcza ci te¿ twój grzech - nie umrzesz, lecz dlatego, ¿e przez ten czyn odwa¿y³e¶ siê wzgardziæ Panem, syn, który ci siê urodzi, na pewno umrze. Natan uda³ siê potem do swego domu. Pan dotkn±³ dziecko, które urodzi³a Dawidowi ¿ona Uriasza, tak i¿ ciê¿ko zachorowa³o. Dawid b³aga³ Boga za ch³opcem i zachowywa³ surowy post, a wróciwszy do siebie, ca³± noc le¿a³ na ziemi. Dostojnicy jego domu, podszed³szy do niego, chcieli pod¼wign±æ go z ziemi: broni³ siê jednak; w ogóle z nimi nie jada³.

(Ps 51,12-17)
REFREN: Stwórz, o mój Bo¿e, we mnie serce czyste

Stwórz, o Bo¿e, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi ¶wiêtego ducha swego.

Przywróæ mi rado¶æ z Twojego zbawienia
i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
Bêdê nieprawych naucza³ dróg Twoich
i wróc± do Ciebie grzesznicy.

Uwolnij mnie, Bo¿e, od kary za krew przelan±,
Bo¿e, mój Zbawco,
niech s³awi mój jêzyk Twoj± sprawiedliwo¶æ.
Panie, otwórz wargi moje,
a usta moje bêd± g³osiæ Twoj± chwa³ê.

(Hbr 4,12)
¯ywe bowiem jest s³owo Bo¿e i skuteczne, zdolne os±dziæ pragnienia i my¶li serca.

(Mk 4,35-41)
Gdy zapad³ wieczór owego dnia, rzek³ do nich: Przeprawmy siê na drug± stronê. Zostawili wiêc t³um, a Jego zabrali, tak jak by³ w ³odzi. Tak¿e inne ³odzie p³ynê³y z Nim. Naraz zerwa³ siê gwa³towny wicher. Fale bi³y w ³ód¼, tak ¿e ³ód¼ ju¿ siê nape³nia³a. On za¶ spa³ w tyle ³odzi na wezg³owiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: Nauczycielu, nic Ciê to nie obchodzi, ¿e giniemy? On wsta³, rozkaza³ wichrowi i rzek³ do jeziora: Milcz, ucisz siê! Wicher siê uspokoi³ i nasta³a g³êboka cisza. Wtedy rzek³ do nich: Czemu tak boja¼liwi jeste¶cie? Jak¿e wam brak wiary? Oni zlêkli siê bardzo i mówili jeden do drugiego: Kim w³a¶ciwie On jest, ¿e nawet wicher i jezioro s± Mu pos³uszne?
................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 01:19   

Zupelnie inaczej wygladaja moje wlasne grzechy kiedy widze je na przykladzie innych. Dla siebie samego czlowiek czesto stosuje taryfe ulgowa, a w stosunku do innych lubia stawac sie sedzia. Kazdy z nas grzeszy, ale wazny jest zal za grzechy i postanowienie poprawy, aby pomimo swoich slabosci moc podazac w kierunku Swiatlosci Bozej.

Stwórz, o Bo¿e, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi ¶wiêtego ducha swego.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 01:25   

Jezus, ktory ucisza fale jest symbolem Jezusa, ktory koi moje serce i podaje mi reke kiedy grzesze. Jezus, ktory mnie nigdy nie opuszcza, choc czasami widze fale, a nie dostrzegam Jego obecnosci
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 02:41   

Zdzblo w cudzym oku a belka w swoim ....

Dawid umial jednak powiedziec: Zgrzeszy³em wobec Pana.
Zadziwia Dawid pozniej. Rozpacza kiedy umiera mu synek ale kiedy mu go Bog zabiera, godzi sie z Jego wola natychmiast.

Jest w tym ufnosc, ze w zyciu i smierci nalezymy do Pana.
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 05:24   

Alez mocny mial sen Pan Jezus! Zagrozenie zycia podczas wichru musialo byc realne, bo Uczniowie - to byli przeciez zaprawieni w niebezpeczenstwach ludzie...Huk fal, a zaraz potem, na JeGO, Jezusa rozkaz - g³eboka cisza...Zlêkli sie bardzo tej nadzwyczajnej sytuacji....
Zupelnie zadziwieni, zaskoczeni...ciagle jeszcze nie nie wiedzieli, nie rozumieli, Kim jest Ten Cz³owiek obok, w ³odzi...
A to wszystko - to by³a, "wyrezyserowana" specjalnie dla nich, przyszlych JEGO ¦wiadkow, lekcja zaufania, wiary....
Dziêkujê Ci, Panie Boze, za wszystkie przykre, bolesne próby, do¶wiadczenia w moim zyciu i za tê cisze, ktora po nich nastapi³a...Za POKÓJ...Dziekujê z calego serca i prosze - niech trwa do samego konca...Dla CIEBIE, Bo¿e, nie ma rzeczy niemozliwych...
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 06:03   

Mk4
„Kim w³a¶ciwie On jest, ¿e nawet wicher i jezioro s± Mu pos³uszne?”

On jest Panem Nieba i Ziemi, On jest Panem Zycia i Smierci, On zawsze jest przy nas, nawet gdy my Go nie widzimy, co czesto uznajemy dopiero z perspektywy czasu - ale to my GO nie widzielismy lub uwazalismy, ze spi i nic GO nie obchodzi jakas trudna sytuacja w naszym zyciu. Ale ON byl wtedy przy nas, nie tylko pomimo naszej slepoty, lecz takze w wypadku na przyklad, naszej zdrady czy kompletnego nieliczenia sie z NIM.

Tylko pelne zaufanie JEZUSOWI moze sprawic - i o ten DAR, jak nas Slowo naucza, wciaz musimy GO prosic, bo w przeciwnym razie wszystko bedzie tylko czcza gadanina w naszym zyciu - ze wszystkie momenty po ludzku bardzo trudne i niezrozumia³e, wszelkie przeciwno¶ci losu, wszelkie nasze dramaty nie beda mialy niszczycielskiej si³y ra¿enia w naszym zyciu. Tylko z NIM nasza kondycja ludzka moze nawet z przekletej (dla kogos) stac sie blogoslawiona.
Prosze Cie, Jezu, chron mnie przed zwatpieniem.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 09:54   

„ Kim w³a¶ciwie On jest, ¿e nawet wicher i jezioro s± Mu pos³uszne”?Jest pelnym mocy Synem Bozym, ktory swoim slowem panuje nad ziemskimi zywiolami i ratuje czlowieka dotknietego smiertelnym zagrozeniem. Przeprowadza lud nowego przymierza na drugi brzeg, jak to uczynil Mojzesz przekraczajac Morze Czerwone podczas paschalnej nocy w drodze do Ziemi Obiecanej.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 10:17   

Zalet± Dawida jest to, ¿e on naprawdê wierzy w Boga jako Pana i Stwórcê wszystkiego, który mocen jest uczyniæ ka¿d± rzecz, któr± zamierzy. I w dzisiejszej scenie to wszystko co bym odda³ Dawidowi. Kto z nas gdyby uczyni³ jak±¶ nie tylko z³±, ale i obrzydliw± rzecz chcia³by, aby zosta³o to publicznie ujawnione? Dawid us³ysza³ od proroka Natana konkretn± gro¼bê. Zreszt± nie tylko ujawnienia, ale i ca³ej serii nieszczê¶æ. Wygl±da³o to ca³kiem jak dobry szanta¿. Teoretycznie móg³by pój¶æ w wiêkszy grzech, np zamordowaæ skrycie proroka, usun±æ ¶wiadków. Ale wierzy³, ¿e wobec Boga nie ostoi siê. Sta³ siê dla mnie Dawid bardzo bliski przez tê historiê. Mimo tego, ¿e jest pomazañcem Bo¿ym, g³êboko wierz±cym jest równocze¶nie zwyk³ym cz³owiekiem, który nie jest wolny od pokus. Jest te¿ radykalny w swojej wierze. Wcze¶niej jak oszala³y tañczy³ przed Ark±, dzisiaj jak pokuta to na ca³ego. Zdarzy³ mu siê czas kiedy by³ zimny, ale najczê¶ciej widzimy go jako gor±cego. I mo¿e dlatego £aska Bo¿a ostatecznie nie zosta³a odjêta od jego domu.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 10:30   

Milosierdzie jest nakazem moralnym. Nie ma prawdziwego czlowieczenstwa bez milosierdzia. Kazde prawo ktore nie uwzglednia wymogu milosierdzia nie jest prawdziwie sprawiedliwym prawem.

Nie Bog skazal niewinne dziecko na smierc za wine ojca, ale grzech, ktorego skutki dotykaja nie tylko tego ktory go popelnil, ale rowniez niewinnych.

Nie ma zla ktoreby nie zostalo ujawnione i potepione.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 14:21   

Ciekawym, prostym komentarzem podzieli³a siê moja znajoma na FB:

Najwa¿niejsza to Boja¼ñ Bo¿a,ostatecznie to ona potrafi uwolniæ cz³owieka tkwi±cego w grzechach.....Dawid wiedzia³ ,¿e przed Bogiem jest nikim..

Bardzo bliski mi jest ten dar bo wyczuwam, ¿e on wspaniale ³±czy dobr± pobo¿no¶æ z w³a¶ciw± relacj± z Bogiem. Jest to jeden z trzech darów Ducha ¶w, o które w sposób szczególny siê modlê.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 14:26   

"Skutki grzechu dotykaja nie tylko tego ktory go popelnil,ale rowniez niewinnych". Tak bywa, tak jest. Ale.....
Smutna i bardzo dotkliwa to kara niezawiniona. Trudno mi to zrozumiec w zalozeniach sprawiedliwosci i milosierdzia.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 17:25   

Tak wyczuwam, ¿e komentarz ojca dotyczy³ szerszego kontekstu skutku grzechu. ¯e on (skutek) siê dzieje jakby "niezale¿nie" od mi³o¶ci i mi³osierdzia Boga. Np. skutkiem grzechu rozwodz±cych siê rodziców jest tragedia i ból dzieci. Jak¿e czêsto próbuj± one braæ na siebie winê za to, ¿e rodzice siê rozchodz±. W tej samej sytuacji grzech zdrady rani drug± osobê w sposób niezawiniony. I pewnie mo¿na by tak mno¿yæ przyk³ady.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 1 Luty 2014, 19:02   

Dok³adnie-wszystko przez dan± nam wolno¶æ i m±ciciela z kaduceuszem.
_________________
BML
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group