Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WIELKI WTOREK - 15KWIETNIA 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 14 KwiecieÅ„ 2014, 22:03   Czytania - WIELKI WTOREK - 15KWIETNIA 2014

Wielki Wtorek, 15 KWIETNIA 2014

(Iz 49,1-6)
Pos³uchajcie mnie, wyspy; ludy najdalsze, uwa¿ajcie: Pan mnie powo³a³ ju¿ z ³ona mej matki, od jej wnêtrzno¶ci wspomnia³ moje imiê. Ostrym mieczem uczyni³ me usta, w cieniu swej rêki Mnie ukry³. Uczyni³ ze mnie strza³ê zaostrzon±, utai³ mnie w swoim ko³czanie. I rzek³ mi: Ty¶ S³ug± moim, Izraelu, w tobie siê rozs³awiê. Ja za¶ mówi³em: Pró¿no siê trudzi³em, na darmo i na nic zu¿y³em me si³y. Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego. Ws³awi³em siê w oczach Pana, Bóg mój sta³ siê moj± si³±. A teraz przemówi³ Pan, który mnie ukszta³towa³ od urodzenia na swego S³ugê, bym nawróci³ do Niego Jakuba i zgromadzi³ Mu Izraela. A mówi³: To zbyt ma³o, i¿ jeste¶ Mi S³ug± dla pod¼wigniêcia pokoleñ Jakuba i sprowadzenia ocala³ych z Izraela! Ustanowiê ciê ¶wiat³o¶ci± dla pogan, aby moje zbawienie dotar³o a¿ do krañców ziemi.

(Ps 71,1-6.15.17)
REFREN: Bêdê wys³awia³ Twoj± sprawiedliwo¶æ.

W Tobie, Panie, ucieczka moja,
niech wstydu nie zaznam na wieki.
Wyzwól mnie i ratuj w Twej sprawiedliwo¶ci,
nak³oñ ku mnie swe ucho i ze¶lij ocalenie.

B±d¼ dla mnie ska³± schronienia
i zamkiem warownym, aby mnie ocaliæ,
bo Ty jeste¶ moj± opok± i twierdz±,
Bo¿e mój, wyrwij mnie z r±k niegodziwca.

Bo Ty, mój Bo¿e, jeste¶ moj± nadziej±,
Panie, Tobie ufam od lat m³odo¶ci.
Ty by³e¶ moj± podpor± od dnia narodzin,
od ³ona matki moim opiekunem.

Moje usta bêd± g³osi³y Twoj± sprawiedliwo¶æ
i przez ca³y dzieñ Twoj± pomoc,
bo nawet nie znam jej miary.
Bo¿e, Ty mnie uczy³e¶ od mojej m³odo¶ci
i do tej chwili g³oszê Twoje cuda.

Witaj, nasz Królu, pos³uszny woli Ojca, jak cichego baranka na zabicie zaprowadzono Ciebie na ukrzy¿owanie.

(J 13,21-33.36-38)
Jezus w czasie wieczerzy z uczniami swoimi dozna³ g³êbokiego wzruszenia i tak o¶wiadczy³: Zaprawdê, zaprawdê, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. Spogl±dali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus mi³owa³ - spoczywa³ na Jego piersi. Jemu to da³ znak Szymon Piotr i rzek³ do niego: Kto to jest? O kim mówi? Ten opar³ siê zaraz na piersi Jezusa i rzek³ do Niego: Panie, kto to jest? Jezus odpar³: To ten, dla którego umaczam kawa³ek /chleba/, i podam mu Umoczywszy wiêc kawa³ek /chleba/, wzi±³ i poda³ Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty A po spo¿yciu kawa³ka /chleba/ wszed³ w niego szatan. Jezus za¶ rzek³ do niego: Co chcesz czyniæ, czyñ prêdzej. Nikt jednak z biesiadników nie rozumia³, dlaczego mu to powiedzia³. Poniewa¿ Judasz mia³ pieczê nad trzosem, niektórzy s±dzili, ¿e Jezus powiedzia³ do niego: Zakup, czego nam potrzeba na ¶wiêto, albo ¿eby da³ co¶ ubogim. A on po spo¿yciu kawa³ka /chleba/ zaraz wyszed³. A by³a noc. Po jego wyj¶ciu rzek³ Jezus: Syn Cz³owieczy zosta³ teraz otoczony chwa³±, a w Nim Bóg zosta³ chwa³± otoczony. Je¿eli Bóg zosta³ w Nim otoczony chwa³±, to i Bóg Go otoczy chwa³± w sobie samym, i to zaraz Go chwa³± otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Bêdziecie Mnie szukaæ, ale - jak to ¯ydom powiedzia³em, tak i teraz wam mówiê - dok±d Ja idê, wy pój¶æ nie mo¿ecie. Rzek³ do Niego Szymon Piotr: Panie, dok±d idziesz? Odpowiedzia³ mu Jezus: Dok±d Ja idê, ty teraz za Mn± pój¶æ nie mo¿esz, ale pó¼niej pójdziesz. Powiedzia³ Mu Piotr: Panie, dlaczego teraz nie mogê pój¶æ za Tob±? ¿ycie moje oddam za Ciebie. Odpowiedzia³ Jezus: ¿ycie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdê, zaprawdê, powiadam ci: Kogut nie zapieje, a¿ ty trzy razy siê Mnie wyprzesz.
......................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 00:33   

Wieczernik jest z jednej strony poczatkiem zdrady, nieporozumienia i zwatpienia, ale z drugiej strony jest to kamien wegielny naszej wiary i misji, ktora powierza Bog swoim uczniom, a przez nich kazdemu z nas. Jezus wybiera na swoich uczniow roznych ludzi, nawet zlodzieja, ktoremu powierza trzymanie kiesy. Jeden jest Jego uczniem umilowanym, ale to nie umniejsza milosci do innych.

Kazdego z nas Bog kocha w taki sam sposob, kazdego takim jakim on jest z jego slabosciami i zaletami, kazdemu powierza inna misje do spelnienie.

Zbawienia zaczyna sie od wierczernika, w ktorym Jezus zostawia nam chleb powszedni, Eucharystie, pokarm, ktorym bedziemy sie karmic zawsze, ktory prowadzi nas do Pelni Zycia.

Najwieksze, najwspanialsze rzeczy dzieja sie w zupelnie nieoczekiwanych okolicznosciach, bez fanfar, bez owacji i wielkiego splendoru, lecz w ciszy i pozornym nieladzie. Wtedy wlasnie najczesciej przychodzi On i Jego aniolowie.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 08:00   

"...Ostrym mieczem uczyni³ me usta, w cieniu swej rêki Mnie ukry³...."
(z Iz 49)
_________________
Z Bogiem!
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 08:42   

Czytaj±c dzisiejsz± Ewangeliê, patrz±c na spotkanie Jezusa z uczniami przy wieczerze czujê jakbym dotyka³ jakiej¶ wielkiej tajemnicy. Jest w tym spotkaniu mi³o¶æ i jest zdrada, s± deklaracje trwania przy Nim za cenê ¿ycia, s± znaki, których uczniowie nie rozumiej±. Jest wreszcie wielkie wzruszenie Jezusa. Wzruszenie, ¿e zaczê³o siê. Zacz±³ siê ostatni akt dope³nienia woli Bo¿ej. Do czego móg³bym to porównaæ nie obejmuj±c swoim rozumowaniem? Mo¿e do jakiego¶ wydarzenia kosmicznego we wszech¶wiecie bo przecie¿ ju¿ nied³ugo nast±pi jakby jego nowy rozdzia³. Jakby ¶wiat mia³ narodziæ siê na nowo. Nie próbujê zrozumieæ znaków jakie pojawiaj± siê w dzisiejszej Ewangelii tak jak ich nie rozumieli uczniowie. Pozostaje mi tylko kontemplacja wielkiej mi³o¶ci Boga do cz³owieka, który daje Swojego Syna na ¿ycie dla nas, dla mnie. Mi³o¶æ, która jest ponad wszelki upadek, ponad wszelk± zdradê bo jest mi³o¶ci± do koñca.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 09:32   

Zdrada Judasza i zaparcie siê Piotra. Ile w Nas jest tych zdrad i zaparæ Judasza i Piotra. My znamy Chrystusa i jego mi³osierdzie i jak Piotr zap³aczemy i mamy nasz sakrament POKUTY i wracamy ci±gle do Jezusa . Ale jest wielu którzy nie znaj± Jezusa i koñcz± jak Judasz. Módlmy siê za nich o opamiêtanie aby Pan ulitowa³ siê nad nimi i okaza³ Swoje Mi³osierdzie.
Pozdrawiam.
Z Bogiem.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 11:23   

Rozpatrujemy t± zdradê Judasza i zaparcie siê Piotra na tysi±c sposobów, mówimy o podstêpie, o tym, ¿e uczniowie niczego nie rozumieli. Na ogó³ jeszcze wyobra¿amy sobie, ¿e my byliby¶my inni. A Jezus traktuje Judasza jak przyjaciela, do uczniów mówi "dzieci...dok±d Ja idê, wy pój¶æ nie mo¿ecie"
Jezus zna cz³owieka, lepiej ni¿ my samych siebie, zna wszystkie nasze niemo¿no¶ci .W koñcu przyszed³ w³a¶nie po to, aby naprawiæ w nas to pokancerowane przez grzech cz³owieczeñstwo. On nie ma pretensji, ani ¿alu, On wie, ¿e aby mieæ si³ê, odwagê, otwarte i rozumiej±ce oczy serca- trzeba najpierw otrzymaæ Jego Ducha. Jezus zosta³ co prawda oszukany i zdradzony przez ludzi, ale On o tym wiedzia³, to On wybra³ moment i czas.Poruszaj± mnie jeszcze s³owa o otoczeniu chwa³±. Jak wygl±da³a ta Wieczerza, czy oblicze Jezusa promienia³o , gdy podj±³ decyzjê, ¿e to ju¿, ¿e to teraz...

B±d¼ Panie z nami, bo sami niczego nie umiemy...Udzielaj nam nieustannie Swojego Ducha...
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 12:05   

Millosc ponad upadek,ponad zdrade..milosc do konca....a raczej BEZ konca.
a w naszym Domu moze Judasz poczulby sie domownikiem bo ..rozumiany i nie traktowany z góry
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 12:12   

Bog jest bardziej zaangazowany w historie naszego zycia anizeli my zdajemy sobie z tego sprawe. Jego obecnosc jest dynamiczna, pobudza nas do dzialania, Ona jest nasza moca i Ona gwarantem pelnej realizacji naszego zyciowego zadania.

Milosc "do konca" podoba mi sie w uzupelnionej wersji : "BEZ konca".
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 15 KwiecieÅ„ 2014, 13:41   

" ... ¿ycie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdê, zaprawdê, powiadam ci: Kogut nie zapieje, a¿ ty trzy razy siê Mnie wyprzesz."

W siebie Piotr zwatpil ale nie w CIEBIE.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group