Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WIELKI CZWARTEK - 17KWIETNIA 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 16 KwiecieÅ„ 2014, 21:37   Czytania - WIELKI CZWARTEK - 17KWIETNIA 2014

Wielki Czwartek, 17 KWIETNIA 2014

Msza Wieczerzy Pañskiej

(Wj 12,1-8.11-14)
Bóg powiedzia³ do Moj¿esza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesi±c ten bêdzie dla was pocz±tkiem miesiêcy, bêdzie pierwszym miesi±cem roku! Powiedzcie ca³emu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesi±tego dnia tego miesi±ca niech siê ka¿dy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Je¶liby za¶ rodzina by³a za ma³a do spo¿ycia baranka, to niech siê postara o niego razem ze swym s±siadem, który mieszka najbli¿ej jego domu, aby by³a odpowiednia liczba osób. Liczyæ je za¶ bêdziecie dla spo¿ycia baranka wed³ug tego, co ka¿dy mo¿e spo¿yæ. Baranek bêdzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wzi±æ mo¿ecie jagniê albo ko¼lê. Bêdziecie go strzec a¿ do czternastego dnia tego miesi±ca, a wtedy zabije go ca³e zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezm± krew baranka, i pokropi± ni± odrzwia i progi domu, w którym bêd± go spo¿ywaæ. I tej samej nocy spo¿yj± miêso pieczone w ogniu, spo¿yj± je z chlebem niekwaszonym i gorzkimi zio³ami. Tak za¶ spo¿ywaæ go bêdziecie: Biodra wasze bêd± przepasane, sanda³y na waszych nogach i laska w waszym rêku. Spo¿ywaæ bêdziecie po¶piesznie, gdy¿ jest to Pascha na cze¶æ Pana. Tej nocy przejdê przez Egipt, zabijê wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od cz³owieka a¿ do byd³a i odbêdê s±d nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan. Krew bêdzie wam s³u¿y³a do oznaczenia domów, w których bêdziecie przebywaæ. Gdy ujrzê krew, przejdê obok i nie bêdzie po¶ród was plagi niszczycielskiej, gdy bêdê kara³ ziemiê egipsk±. Dzieñ ten bêdzie dla was dniem pamiêtnym i obchodziæ go bêdziecie jako ¶wiêto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia - na zawsze w tym dniu ¶wiêtowaæ bêdziecie.

(Ps 116,12-13.15-18)
REFREN: Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela

Czym siê Panu odp³acê
za wszystko, co mi wy¶wiadczy³?
Podniosê kielich zbawienia
i wezwê imienia Pana.

Cenna jest w oczach Pana
¶mieræ Jego ¶wiêtych.
Jam s³uga Twój, syn Twej s³u¿ebnicy,
Ty rozerwa³e¶ moje kajdany.

Tobie z³o¿ê ofiarê pochwaln±
i wezwê imienia Pana.
Wype³niê me ¶luby dla Pana
przed ca³ym Jego ludem.

(1 Kor 11,23-26)
Ja otrzyma³em od Pana to, co wam przekaza³em, ¿e Pan Jezus tej nocy, kiedy zosta³ wydany, wzi±³ chleb i dziêki uczyniwszy po³ama³ i rzek³: To jest Cia³o moje za was [wydane]. Czyñcie to na moj± pami±tkê! Podobnie, skoñczywszy wieczerzê, wzi±³ kielich, mówi±c: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyñcie to, ile razy piæ bêdziecie, na moj± pami±tkê! Ilekroæ bowiem spo¿ywacie ten chleb albo pijecie kielich, ¶mieræ Pañsk± g³osicie, a¿ przyjdzie.

(J 13,34)
Dajê wam przykazanie nowe, aby¶cie siê wzajemnie mi³owali, jak Ja was umi³owa³em.

(J 13,1-15)
By³o to przed ¦wiêtem Paschy. Jezus wiedz±c, ¿e nadesz³a Jego godzina przej¶cia z tego ¶wiata do Ojca, umi³owawszy swoich na ¶wiecie, do koñca ich umi³owa³. W czasie wieczerzy, gdy diabe³ ju¿ nak³oni³ serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydaæ, wiedz±c, ¿e Ojciec da³ Mu wszystko w rêce oraz ¿e od Boga wyszed³ i do Boga idzie, wsta³ od wieczerzy i z³o¿y³ szaty. A wzi±wszy prze¶cierad³o nim siê przepasa³. Potem nala³ wody do miednicy. I zacz±³ umywaæ uczniom nogi i ocieraæ prze¶cierad³em, którym by³ przepasany. Podszed³ wiêc do Szymona Piotra, a on rzek³ do Niego: Panie, Ty chcesz mi umyæ nogi? Jezus mu odpowiedzia³: Tego, co Ja czyniê, ty teraz nie rozumiesz, ale pó¼niej bêdziesz to wiedzia³. Rzek³ do Niego Piotr: Nie, nigdy mi nie bêdziesz nóg umywa³. Odpowiedzia³ mu Jezus: Je¶li ciê nie umyjê, nie bêdziesz mia³ udzia³u ze Mn±. Rzek³ do Niego Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, ale i rêce, i g³owê. Powiedzia³ do niego Jezus: Wyk±pany potrzebuje tylko nogi sobie umyæ, bo ca³y jest czysty. I wy jeste¶cie czy¶ci, ale nie wszyscy. Wiedzia³ bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedzia³: Nie wszyscy jeste¶cie czy¶ci. A kiedy im umy³ nogi, przywdzia³ szaty i znów zaj±³ miejsce przy stole, rzek³ do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyni³em? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Je¿eli wiêc Ja, Pan i Nauczyciel, umy³em wam nogi, to i wy¶cie powinni sobie nawzajem umywaæ nogi. Da³em wam bowiem przyk³ad, aby¶cie i wy tak czynili, jak Ja wam uczyni³em.
................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 17 KwiecieÅ„ 2014, 01:26   

Eucharystia powinna byc sprawowana i przezywana w duchu najwyzszej pokory, bo w tym duchu ustanowil ja Chrystus.
To samo odnosi sie do sakramentu kaplanstwa,ktory uwaza sie, ze wlasnie podczas ostatniej wieczerzy zostal ustanowiony.
Duch pokory jest wlasciwy nauce i postawie Jezusa Chrystusa - jest on autentycznym duchem Kosciola Chrystusowego.
Pokora cechuje rowniez prawdziwa milosc.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 17 KwiecieÅ„ 2014, 09:02   

...Je¶li ciê nie umyjê, nie bêdziesz mia³ udzia³u ze Mn±...

je¶li ciê nie umyjê, a wiêc je¶li ci nie us³u¿ê, je¶li nie ogarnê ciebie moj± mi³o¶ci±...

Chrzest zanurza nas w Panu.Kap³anem jest ka¿dy cz³owiek , który ma udzia³ w Panu i Jego ofierze, ka¿dy ochrzczony. To kap³añstwo zobowi±zuje do nieustannej ofiary z siebie poprzez rozwijanie w sobie pokornej mi³o¶ci, która zawsze jest s³u¿b±.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 17 KwiecieÅ„ 2014, 09:16   

"Da³em wam bowiem przyk³ad, aby¶cie i wy tak czynili, jak Ja wam uczyni³em. "
(z J 13)
_________________
Z Bogiem!
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group