Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
WIELKANOC - Wspomnienia z Misji - z bliska i daleka...
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 20 KwiecieÅ„ 2014, 18:45   WIELKANOC - Wspomnienia z Misji - z bliska i daleka...

Wielkanoc w ró¿nych krajach

http://www.niedziela.pl/a...roznych-krajach

Wymiarem centralnym ¦wi±t Wielkanocnych jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To jest cel, do którego zmierzamy, bez wzglêdu na kraj gdzie jeste¶my. Poprosili¶my ksiê¿y z naszej diecezji pracuj±cych na misjach w ró¿nych krajach ¶wiata o podzielenie siê wspomnieniami jak tam wygl±daj± ¦wiêta Wielkanocy

Ziemia ¦wiêta

Ks. Micha³ Czelu¶niak

Prze¿ycie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Jerozolimie jest zarazem zanurzeniem siê w przestrzeñ geograficzn± i historyczn± wydarzeñ, które tu w³a¶nie dokona³y siê niemal dwa tysi±ce lat temu. Mimo wszelkich zmian, które nast±pi³y przez stulecia w ¦wiêtym Mie¶cie, wszystkie wydarzenia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Pi±tku i poranka wielkanocnego mo¿na umiejscowiæ w konfiguracji miasta. Dotkn±æ tych miejsc, aby wszystkimi zmys³ami do¶wiadczyæ tamtego czasu - Mêki, ¦mierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
¦wiêtowanie rozpoczyna siê ju¿ od Niedzieli Palmowej. W tym dniu w Jerozolimie odbywa siê piêkny kolorowy korowód, procesja, która upamiêtnia wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna siê ona w Betanii, za Gór± Oliwn±, bior± w niej udzia³ tysi±ce osób. Ka¿dy niesie w d³oni palmowe ga³±zki. W¶ród ¶piewów i tañców procesja idzie wiele godzin przez Górê Oliwn±, potem w dó³. Mija ogród Getsemani, potem przez bramê ¶w. Szczepana do ko¶cio³a ¶w. Anny.

Wielki Czwartek
G³ównym miejscem, gdzie prze¿ywa siê ca³e Tridum Paschalne, jest Bazylika Grobu Pañskiego. Te kamienie, które tam siê znajduj±, s± niemymi ¶wiadkami Zmartwychwstania. Ta Bazylika wzniesiona jest na tych miejscach ¶wiêtych. Nad Kalwari±, gdzie mia³o miejsce ukrzy¿owanie, i nad Grobem Pana Jezusa dzi¶ jest zbudowana specjalna kaplica. Wszystko znajduje siê w jednym miejscu, w obrêbie jednej Bazyliki. Mia³em to szczê¶cie, ¿e w Wielki Czwartek sprawowa³em tam Mszê ¶w. Dla mnie to szczególna chwila. Nie do powtórzenia. Po Mszy ¶w. nastêpuje procesja z Przenaj¶wiêtszym Sakramentem, trzykrotnie obchodzi siê Bazylikê Grobu Pañskiego. Na koñcu stawia siê monstrancjê na p³ycie Grobu, upamiêtniaj±c, ¿e to co siê kiedy¶ wydarzy³o, nadal siê uobecnia. I ten Pan Jezus Zmartwychwsta³y ci±gle jest w Eucharystii - jest tak jak zapowiedzia³.
Bazylika Grobu Pañskiego to miejsce modlitwy wszystkich ³acinników, czyli katolików obrz±dku rzymskiego, greków prawos³awnych, ormian, syrian oraz koptów. I to w³a¶nie wp³ywa na specyfikê tego miejsca. Bo to nie tak jak w Polsce, ¿e mamy swój ko¶ció³ i mo¿emy mieæ sami swoje nabo¿eñstwo. Tam jest jedna Bazylika i ka¿dy chce mieæ swoje uroczysto¶ci. Triduum Paschalne to jedna wielka modlitwa, p³yn±ca z ust ró¿nych wyznañ.
W Wielki Czwartek rano sprawowana jest Liturgia z kap³anami, a wieczorem Msza Wieczerzy Pañskiej z umyciem nóg.

Wielki Pi±tek
W Wielki Pi±tek ulicami Jerozolimy pod±¿aj±, pod przewodnictwem biskupów, uczestnicy Drogi Krzy¿owej, tras± oddaj±c± mo¿liwie jak najwierniej wêdrówkê Jezusa z krzy¿em. Ha³a¶liwe uliczki jerozolimskie, pe³ne sklepików, straganów, krzyku sprzedaj±cych i kupuj±cych pozwalaj± zanurzyæ siê w klimat drogi krzy¿owej Jezusa. Szed³ on wtedy pod ciê¿arem krzy¿a sam. Przestraszeni uczniowie rozproszyli siê, w którym¶ miejscu pop³akiwa³y jerozolimskie niewiasty. Dla wiêkszo¶ci mieszkañców by³a to droga na ¶mieræ jakiego¶ skazañca. Kto¶ mo¿e zgrzyta³ zêbami na okrucieñstwo Rzymian. Inny mo¿e pomy¶la³, ¿e nale¿y siê ten wyrok owemu „fa³szywemu prorokowi”, który na koniec okaza³ siê bezbronny.
Jezusa ukrzy¿owano i pochowano poza murami Jerozolimy. Potem mury miasta rozszerzy³y siê. Dzisiaj miejsce ukrzy¿owania - Golgotê-Kalwariê i Grób Pañski przykrywa jedna ¶wi±tynia - Bazylika Grobu Pañskiego
Ta Droga Krzy¿owa koñczy siê celebracj± w Bazylice Grobu Pañskiego. Jest 9 stacji na zewn±trz. A ju¿ ukrzy¿owanie jest w Bazylice. Wychodzi siê na górê straceñ, Golgotê i tam prze¿ywa siê liturgiê Wielkiego Pi±tku. W Jerozolimie jest tak¿e zwyczaj, ¿e w³a¶nie podczas tej liturgii krzy¿uje siê figurê Chrystusa w³a¶nie na Golgocie. S³ychaæ wówczas taki charakterystyczny odg³os wbijanych gwo¼dzi w rêce Pana Jezusa. To siê odbywa przy pie¶niach i szczególnych modlitwach.

Wielka Sobota
Bez ¶wiêcenia pokarmów, poniewa¿ jest to typowo polska tradycja. W Jerozolimie jest Dom Sióstr El¿bietanek, gdzie gromadz± siê Polacy i obchodzone s± ¶wiêta wed³ug polskiej tradycji. Nawet mia³em okazjê siê spotkaæ z polskimi ¿o³nierzami, którzy pe³ni± misjê pokojow± na Wzgórzach Golan. I w³a¶nie oni przyje¿d¿aj± na ¶wiêta do Jerozolimy. Oczywi¶cie jest liturgia Wielkiej Soboty, która jest sprawowana w Bazylice Grobu Pañskiego. Tam zawsze ojcowie franciszkanie prowadz± czuwania i modlitwy. Ta liturgia koñczy siê tak jak u nas wieczorn± Rezurekcj± i rado¶ci± ¶wiêtowania Zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela Zmartwychwstania
W tym dniu w Bazylice Grobu Pañskiego sprawowana jest Liturgia Zmartwychwstania. Po Mszy ¶w. ma miejsce uroczysta procesja rezurekcyjna okr±¿aj±ca trzy razy Grób Pana Jezusa. Te uroczysto¶ci tak samo jak u nas odbywaj± siê ok. 6.00 rano. I tam w³a¶nie mo¿na us³yszeæ te znamienne s³owa - Alleluja.
S± lata, ¿e ró¿ne wyznania chrze¶cijañskie obchodz± Wielkanoc w ró¿nych terminach. S± lata, ¿e ³acinnicy sami s± przy Grobie Bo¿ym i s± takie, kiedy wszyscy siê razem modl±. Jest to wielki korowód wiary, chwila zadumy nad tym, ¿e wszyscy Chrystusa chcemy wielbiæ. Bez wzglêdu na wyznanie, podzia³y, jêzyk.
Jerozolima to miejsce, gdzie s± trzy wielkie religie: chrze¶cijañstwo, islam i judaizm. Ale tylko chrze¶cijanie prze¿ywaj± Wielkanoc. Muzu³manie uznaj± Chrystusa tylko jako jednego z proroków, ale nie jako Boga, który zmartwychwsta³. Wyznawcy judaizmu w ogóle nie przyjêli Jezusa Chrystusa jako mesjasza. Oni wci±¿ czekaj± na Mesjasza.
W Niedzielê Zmartwychwstania Pañskiego to w Jerozolimie taki zwyk³y czas, bo dla 2/3 ludno¶ci tego miasta to nic szczególnego. Nale¿y dodaæ, ¿e dla muzu³manów i ¿ydów niedziela to kolejny dzieñ pracy.

Hiszpania

Ks. Przemys³aw Dr±g

Na po³udniu Hiszpanii w Wielkim Tygodniu odbywaj± siê procesje pasyjne, organizowane przez katolickie bractwa. Zaczynaj± siê one ju¿ w Niedzielê Palmow±. Pierwsza procesja idzie z potê¿nym o³tarzem, który ma kilka ton. Pod spodem s± stanowiska dla tych, którzy nios± ten o³tarz. Wchodz± pod spód i nic nie widz±, tam pod o³tarzem s± spuszczone specjalne zas³ony. Hiszpanie nosz± go na swoich barkach. Oblicza siê, ¿e ciê¿ar, który przypada na ka¿d± osobê to ok. 50 kg. Kierowani przez przewodnika, który im mówi, ile kroków w któr± stronê maj± zrobiæ. Te o³tarze, przedstawiaj±ce sceny z Mêki Pañskiej, s± bardzo stare. Hiszpanie przechodz± z nimi ca³e miasto, modl±c siê i ¶piewaj±c pie¶ni. S± one szczególne, bo po³±czone z muzyk± flamenco. Te procesje trwaj± przez ca³y Wielki Tydzieñ. Co wa¿ne, bez wzglêdu na to z jakiego ko¶cio³a wychodz±, wszyscy dochodz± do katedry. Mieszkañcy Hiszpanii przez ostatni tydzieñ ju¿ nie pracuj±, dziêki temu mog± przygotowywaæ siê do Zmartwychwstania Pañskiego. Znane s± d³ugie, ci±gn±ce siê w nieskoñczono¶æ procesje pokutników, którzy w specjalnych strojach pokutnych z kapturami, krzy¿ami i ¶wiecami, czêsto na boso, id± ulicami miast i pokutuj± za swoje grzechy.
A dzieñ Zmartwychwstania to przepiêkna uroczysto¶æ rodzinna. Szczególnie celebruje siê obiad, a nie tak jak u nas ¶niadanie. Widaæ, ¿e na ¶wi±tecznym, hiszpañskim stole zmienia siê tradycja. Kiedy¶ królowa³o tam miêso. Dzi¶ to przede wszystkim owoce morza i ryby. Im wiêcej wszystkiego na stole, tym lepiej. Przez ten ca³y dzieñ hiszpañskie rodziny przebywaj± razem.

Meksyk

Ks. Przemys³aw Dr±g

W wiêkszo¶ci obchody wygl±daj± podobnie jak w Hiszpanii, ale na mniejsz± skalê. Tam mieszkaj± ludzie sentymentalni. Cierpienie Chrystusa bardziej ich wzrusza. Potrafi± mocno prze¿ywaæ mêkê i ¶mieræ. Powtarzaj± zwyczaje, które dotar³y do nich wraz z pierwszymi hiszpañskimi misjonarzami. Droga Krzy¿owa te¿ jest sprawowana na ulicach miast. Czêsto celebrowana przez ca³± meksykañsk± parafiê.

Wys³ucha³a Justyna Nêdza

Ukraina

Ks. Grzegorz Draus

Ko¶ció³ na Ukrainie w du¿ej mierze oparty na kap³anach z Polski przenosi tradycje i zwyczaje polskie. Liturgia Wielkiego Czwartku jest sprawowana tak samo. W naszej diecezji ze wzglêdu na du¿e odleg³o¶ci i inne duszpasterskie wzglêdy Msza krzy¿ma, odnowienie przyrzeczeñ kap³añskich, spotkanie kap³anów z biskupem odbywa dwa dni wcze¶niej, czyli we wtorek. W Wielki Czwartek w naszej parafii widaæ wielk± wdziêczno¶æ za dar kap³añstwa. Z ¿yczeniami przychodz± wszystkie parafialne wspólnoty.
W Wielki Pi±tek jest ca³onocne czuwanie z pi±tku na sobotê prowadzone przez m³odzie¿. Natomiast w Ko¶ciele wschodnim w pi±tek i w sobotê odbywa siê procesja z p³ótnem, ca³unem, na którym namalowany jest obraz Jezusa w grobie.
W sobotni± liturgiê paschaln± w parafii w Równym zazwyczaj s± chrzty dzieci, które odbywaj± siê przez zanurzenie w wodzie. Psalmy w czasie liturgii wykonywane s± przez chóry parafialne w wersji bardziej wspó³czesnej. W koszyku wielkanocnym oprócz tradycyjnych produktów znajduje siê tzw. pascha - czyli chleb wypiekany przez gospodynie, posypywany pudrem i kolorowymi zio³ami oraz ma³a ¶wieca symbolizuj±ca pascha³. Kosz przykryty jest rêcznie wyszywan± chust± z napisem „Christos woskres” - „Chrystus zmartwychwsta³”. Pokarmy s± ¶wiêcone tylko wieczorem po Mszy ¶w. Przy wyj¶ciu z ko¶cio³a znajduj± siê kosze, do których mo¿na sk³adaæ pokarmy dla ludzi biednych i dla wiê¼niów. W ko¶ciele w Równym mamy dwie liturgie paschalne pierwsza krótsza dla wszystkich, a druga neokatechumenalna trwaj±ca ca³± noc. Ko¶ció³ wschodni do dzi¶ praktykuje ca³onocn± liturgiê jako formê normaln±, ale przez to wiele osób nie przychodzi, bo to za d³ugo i zbyt mêcz±ce. Wielu przychodzi wówczas tylko na po¶wiêcenie pokarmów, co siê dokonuje miêdzy godz. 4 a 5 rano. T³um ludzi stoi wokó³ cerkwi ze ¶wiecami.
Z okazji Wielkanocy przychodz± do parafii i s± odczytywane ¿yczenia od prezydenta miasta, wojewody, od przedstawicieli innych wyznañ. Osobi¶cie przychodz± grekokatolicy i prawos³awni. W Ko¶ciele wschodnim tydzieñ po Wielkanocy s± modlitwy za zmar³ych na cmentarzu. Odwiedza siê cmentarze, aby zmar³ym powiedzieæ, ¿e Chrystus zmartwychwsta³. Niektórzy ludzie zanosz± na groby jedzenie, co jest pozosta³o¶ci± po zwyczajach pogañskich. Dla Ko¶cio³a wschodniego bardzo wymowna by³a ¶mieræ papie¿a Jana Paw³a II, który umar³ wtedy, gdy w obrz±dku wschodnim by³ tydzieñ paschalny, a ten kto umiera w tygodniu paschalnym, wed³ug tradycji, idzie prosto do nieba.

Wys³ucha³ ks. £ukasz Le¶niak

USA

Ks. S³awomir Kurc

Przygotowanie i prze¿ywanie Tajemnicy Mêki, ¦mierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa na ziemi amerykañskiej jest bardzo zró¿nicowane, chocia¿ mog³oby siê wydawaæ, ¿e jest jeden Ko¶ció³, jedna wiara i jedna tradycja.
Ko¶ció³ amerykañski jest m³odszy od europejskiego, tworzony jest na bazie wielokulturowo¶ci, ró¿norodno¶ci narodowej i rasowej. Zauwa¿a siê równie¿ olbrzymie przenikanie trendów innych religii, jak np. protestantyzmu, który nie uznaje kultu ¶wiêtych w obrazach, co z ³atwo¶ci± daje siê zauwa¿yæ w ¶wi±tyniach katolickich. Patrz±c na wspó³czesne ¶wi±tynie w Ameryce, odnosi siê wra¿enie, ¿e ca³kowicie zosta³y ogo³ocone z kultu ¶wiêtych.
Niedziela Palmowa, obchodzona na pami±tkê uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, prze¿ywana jest w sposób bardzo barwny. Podczas liturgii ka¿dy trzyma li¶æ palmy w rêku, który zabiera do domu, stawia pó¼niej w widocznym miejscu, lub te¿ wozi w samochodzie przez ca³y rok.
W Wielki Czwartek ca³y opis ustanowienia Eucharystii i Kap³añstwa, zawarty w Ewangelii, odgrywa siê w czasie Mszy ¶w. Wieczerzy Pañskiej. Aby bardziej zobrazowaæ i podkre¶liæ donios³o¶æ tego wydarzenia, stawia siê przed o³tarzem du¿y stó³, na nim chleby i wino (oczywi¶cie czerwony sok), do sto³u zasiadaj± Pan Jezus i Aposto³owie. Po skoñczonej uczcie Pan Jezus wstaje od sto³u i umywa uczniom nogi. Ciekawy jest tutaj zwyczaj, ¿e rolê Aposto³ów przy stole w wiêkszo¶ci odgrywaj± kobiety.
Wielki Pi±tek, w tym dniu Chrystus w sposób krwawy ofiarowa³ siê na Krzy¿u, dlatego Ko¶ció³ nie uwa¿a za stosowne sk³adaæ w tym czasie ofiary bezkrwawej, tj. Mszy ¶w. W tym dniu zachowuje siê ciszê dla podkre¶lenia nastroju i powagi charakteru tego dnia, daj±c wiernym czas do namys³u i zadumy nad ¶mierci± Jezusa i w³asn± sytuacj±, by nic jej nie rozprasza³o. W niektórych parafiach liturgia Wielkiego Pi±tku opiera siê tylko na adoracji Krzy¿a ¶w. i przyjêciu Komunii ¶w. Nale¿y przy tej okazji wspomnieæ, ¿e w amerykañskiej tradycji prze¿ywania Wielkiego Tygodnia nie ma Ciemnicy ani Grobu Pañskiego, co u wielu pomog³oby odkryæ rozgrywaj±cy siê dramat cierpienia i Odkupienia dokonany krwi± Chrystusa.
Równie¿ w Wielk± Sobotê Ko¶ció³ trwa przy grobie Pañskim, rozwa¿aj±c mêkê i ¶mieræ Chrystusa oraz Jego wst±pienie do Otch³ani, a tak¿e w modlitwie i po¶cie oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Do po³udnia ¶wiêci siê pokarmy na stó³ wielkanocny. Nie wszyscy Amerykanie jednak tê tradycje praktykuj±, natomiast Polacy mieszkaj±cy na emigracji w sposób bardzo piêkny i od¶wiêtny pielêgnuj± ten zwyczaj, przybywaj±c do ¶wi±tyni wraz z ca³ymi rodzinami. Pod wieczór celebruje siê ju¿ Zmartwychwstanie Pañskie wraz ze wszystkimi elementami liturgii Wielkiej Soboty.
Poranek Wielkanocny w niewielu ko¶cio³ach obchodzony jest tak uroczy¶cie jak w Polsce, jedynie tylko polskie wspólnoty prze¿ywaj± uroczyste procesje rezurekcyjne, z którymi wychodzi siê na zewn±trz, aby obwie¶ciæ ¶wiatu fakt Zmartwychwstania Chrystusa.
Na koniec nale¿y zaznaczyæ, ¿e spo¶ród wszystkich narodów mieszkaj±cych na kontynencie amerykañskim, ogromne przywi±zanie do tradycji Ko¶cio³a i kultywowanie naszych narodowych zwyczajów okazuj± Polacy. ¯yj±c tu na emigracji, nasi rodacy nie wstydz± siê tego, a nawet s± dumni, ¿e s± Polakami i katolikami.
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 20 KwiecieÅ„ 2014, 20:41   

Piêknie!
_________________
BML
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group