Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
WYPOMINKI- modlitwa błagalna za zmarłych- Tradycja sięga X w
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 29 PaÄ˝dziernik 2014, 14:13   WYPOMINKI- modlitwa błagalna za zmarłych- Tradycja sięga X w

http://parafiajakuba.pl/2...kad-sie-wziely/
Wypominki: Czym są i skąd się wzięły?

Skąd się wzięły wypominki? Są one jednym ze wielu znaków wyrażania naszej modlitewnej pamięci o zmarłych. Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Rozróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne, półroczne i roczne. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz z przewidzianą ofiarą.


Poszukując głębszego sensu wypominek warto cofnąć się o kilkanaście wieków do liturgii eucharystycznej sprawowanej w starożytnym Kościele. Podczas przygotowania darów ofiarnych, lub nawet w czasie modlitwy eucharystycznej odczytywano tzw. „ dyptyki ”, na których chrześcijanie wypisywali imiona żyjących biskupów, ofiarodawców, dobrodziejów, ale także świętych męczenników i wyznawców, oraz wiernych zmarłych. Imiona odczytywano głośno i trwało to bardzo długo.



Drugą listę, listę świętych, odczytywał sam biskup, a nie ksiądz. Mówił: „Wspomnijmy błogosławionych apostołów i męczenników…”; następnie wyliczano imiona świętych (czasem sięgano aż do Starego Testamentu, nawet do Adama).



Wreszcie trzecia lista, którą również czytał biskup, zawierała imiona zmarłych. Biskup mówił: „Podobnie wspomnijmy i dusze tych, którzy spoczywają: Hilarego, Atanazego, itd.”
Te trzy listy recytowano jednym ciągiem; dzieliło je tylko trzykrotne, krótkie odezwanie się chóru. Na koniec biskup śpiewał uroczystą modlitwę, w której prosił Boga, aby wpisał imiona żywych i umarłych pomiędzy wybrańców: „Teraz wpisz te imiona na niebiańskiej stronicy (…), abyśmy nie byli zawstydzeni w dzień, kiedy przyjdziesz ten świat osądzić. Amen.” Ta lista imion jest więc ziemskim odpowiednikiem oryginału, prowadzonego przez Boga w niebie - księgi życia (liber vitae). Wielu widzi w odczytywanych dyptykach wyjaśnienie znaczenia zwoju, jaki trzymały posągi zmarłych na rzymskich sarkofagach.



Jednak poprzez ceremonię wyliczania imion wyrażano przede wszystkim więź wspólnoty i miłości, łączącą wszystkich członków Kościoła chwalebnego (święci), cierpiącego (zmarli) i walczącego (żyjący). Umieszczenie imion w dyptyku świadczyło o trwaniu w jedności ze wspólnotą kościelną, a skreślenie o wyłączeniu z niej (ekskomunika). Po wyczytaniu, dyptyki kładziono na ołtarzu, na którym sprawowano Eucharystię, co też miało swoją wymowę.



Z czasem, gdy zaczęto odprawiać msze wprost w intencji niektórych zmarłych (lub żywych), dyptyki zastąpiono wspomnieniami („mementa”) nie zawierającymi już imion wszystkich wiernych, o których Kościół pamięta, lecz tylko imiona jednego czy kilku wskazanych celebransowi. W obecnej liturgii mementa, przetrwały np. w I-szej modlitwie eucharystycznej (Kanon Rzymski): przed konsekracją celebrans wylicza imiona bliskich żyjących, następnie wzywa świętych, a po przeistoczeniu wymienia imiona zmarłych, za których się modli i znowu wzywa świętych.



Usunięte ceremonie odczytywania długich list zmarłych przetrwały jednak, ale jakby na marginesie Mszy Św. (np. na samym jej początku, jako intencje Mszy św., zwłaszcza tzw. sumy, lub przy ogłoszeniach dotyczących wspólnoty), albo przy innych obrzędach.



Dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią. Za zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych odprawiana jest Msza św.



Trzeba zwrócić uwagę na siłę przyzwyczajenia, na tradycję, kiedy to czytano przez wieki imiona i nazwiska zmarłych. I nie jest to wyłącznie tradycja. Tradycją jest sposób odprawiania nabożeństwa. Najważniejsza jest modlitwa za zmarłych, aby zostali uwolnieni od grzechów i kar za grzechy należnych. Oznacza to uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba, czyli tego stanu życia, do którego wszyscy wierzący zdążamy.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 29 PaÄ˝dziernik 2014, 18:28   

Danusia , moja siostra przypomniala mi, ze jutro jest rocznica smierci naszego ojca.

W piatek mam intencje wolna i chetnie odprawie Msze sw. za naszych zmarlych. Mozna wpisywac ich imiona tutaj.
 
 
Alina


Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 08:39   

To ja poproszę o modlitwę za dusze:
mojego śp. taty- Tomasza, moich przyjaciół chirurgów, którzy odeszli nagle i niespodziewanie , wszyscy w wieku ok 40-tu lat i którzy są zawsze w mojej pamieci: Grzegorza, Tadeusza, Krzysztofa i Mariana, za duszę śp. Mercy Keino , serdecznej przyjaciółki młodszej siostry O. Robbina, która zginęła w tym miesiącu w wypadku samochodowym. Robbin bardzo prosił o modlitwę.
 
 
EwaH
Ewa Hajda


Miejscowosc: Bytom
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 08:39   

Ewa , Jerzy
 
 
EwaH
Ewa Hajda


Miejscowosc: Bytom
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 08:57   

przy okazji ; dziękując za tekst o wypominkach chciałabym prosić o wyjaśnienie . Jak to jest z ufnością w siłę modlitwy ? Jeżeli w moim kościele parafialnym wierni (najczesciej starsze osoby ) dają wypominki to są to stale od lat kilkudziesięciu ci sami zmarli. Rozumiem siła tradycji, ale kiedy te długie litanie nazwisk jednym tchem wymieniane są w trakcie drogi krzyżowej ( przy każdej stacji) to ja już nie jestem w stanie " łączyć się z minionymi pokoleniami" tylko, zdarza się, irytuję ( się) .
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 09:55   

Danisława, Jacek
_________________
Z Bogiem!
 
 
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 17:09   

Proszę o modlitwę za duszę św. p. Ks. Stanisława, Annę, Jana, Krystynę,
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 18:05   

Prosze modlitwe za zmarlych Przyjaciol, Wspolpracownikow i Znajomych; za Dusze w Czyscu..
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 18:31   

św.p.Kazimiera, Henryk, Vera, Jerzy, Anna, Łukasz, Karolina, Jan, Stanisława, Edward, Bogusław, Józef, Jadwiga
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2014, 23:12   

Edwarda,Kazimiere,Bozydara,Farah

Bog zaplac
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 31 PaÄ˝dziernik 2014, 07:20   

Msza bedzie dzisiaj o godz. 18 tej, z biskupem Jihadem.
Bedzie ona za tych ktorzy sie jeszcze dopisza do tych Domowych "wypominkow"
 
 
Beata,
:D

Miejscowosc: tommaz
Wysłany: 31 PaÄ˝dziernik 2014, 09:58   

Grzesia, Jana, Mariannę, Helenę, Leona, Stefana, Marię, Jana, Juliana, za wszystkich, których noszę w sercu...
 
 
mwisniewski


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 31 PaÄ˝dziernik 2014, 11:58   

Ojcze,
wobec tego prosimy o modlitwę za naszych (z Anią) Rodziców:
Annę, Izabelę, Jerzego, Ryszarda.

Dziękujemy!
 
 
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 31 PaÄ˝dziernik 2014, 13:37   

Janina, Mikołaj, Maria, Antoni, Mieczysława, Józef, Marianna, Józef, Grażyna.
Bóg zapłać.
 
 
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 31 PaÄ˝dziernik 2014, 16:34   

Jeszcze Bożena K. Prosi o modlitwę za św. p. Zofię. Zdzisława, Kazimierę, i Tadeusza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group