Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - III NIEDZIELA ADWENTU - 14GRUDNIA 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 13 GrudzieÅ„ 2014, 16:26   Czytania - III NIEDZIELA ADWENTU - 14GRUDNIA 2014

III NIEDZIELA ADWENTU, 14 GRUDNIA 2014

(Iz 61,1-2a.10-11)
Duch Pana Boga nade mn±, bo Pan mnie nama¶ci³. Pos³a³ mnie, by g³osiæ dobr± nowinê ubogim, by opatrywaæ rany serc z³amanych, by zapowiadaæ wyzwolenie jeñcom i wiê¼niom swobodê; aby obwieszczaæ rok ³aski Pañskiej. Ogromnie siê weselê w Panu, dusza moja raduje siê w Bogu moim, bo mnie przyodzia³ w szaty zbawienia, okry³ mnie p³aszczem sprawiedliwo¶ci, jak oblubieñca, który wk³ada zawój, jak oblubienicê strojn± w swe klejnoty. Zaiste, jak ziemia wydaje swe plony, jak ogród rozplenia swe zasiewy, tak Pan Bóg sprawi, ¿e siê rozpleni sprawiedliwo¶æ i chwalba wobec wszystkich narodów.

(£k 1,46-50.53-54)
Duch mój siê raduje w Bogu, Zbawcy moim

Wielbi dusza moja Pana,
i raduje siê duch mój w Bogu, Zbawcy moim.
Bo wejrza³ na uni¿enie swojej s³u¿ebnicy,
oto bowiem odt±d b³ogos³awiæ mnie bêd± wszystkie pokolenia.

Gdy¿ wielkie rzeczy uczyni³ mi Wszechmocny,
¶wiête jest imiê Jego.
A Jego mi³osierdzie z pokolenia na pokolenie
nad tymi, co siê Go boj±.

G³odnych nasyci³ dobrami,
a bogatych z niczym odprawi³.
Uj±³ siê za swoim s³ug±, Izraelem,
pomny na swe mi³osierdzie.

(1 Tes 5,16-24)
Zawsze siê radujcie, nieustannie siê módlcie! W ka¿dym po³o¿eniu dziêkujcie, taka jest bowiem wola Bo¿a w Jezusie Chrystusie wzglêdem was. Ducha nie ga¶cie, proroctwa nie lekcewa¿cie! Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choæby pozór z³a. Sam Bóg pokoju niech was ca³kowicie u¶wiêca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i cia³o bez zarzutu zachowa³y siê na przyj¶cie Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Ten, który was wzywa: On te¿ tego dokona.

(Iz 61, 1)
Duch Pañski nade mn±, pos³a³ mnie g³osiæ dobr± nowinê ubogim.

(J 1,6-8.19-28)
Pojawi³ siê cz³owiek pos³any przez Boga - Jan mu by³o na imiê. Przyszed³ on na ¶wiadectwo, aby za¶wiadczyæ o ¶wiat³o¶ci, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie by³ on ¶wiat³o¶ci±, lecz /pos³anym/, aby za¶wiadczyæ o ¶wiat³o¶ci. Takie jest ¶wiadectwo Jana. Gdy ¯ydzi wys³ali do niego z Jerozolimy kap³anów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jeste¶?, on wyzna³, a nie zaprzeczy³, o¶wiadczaj±c: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Có¿ zatem? Czy jeste¶ Eliaszem? Odrzek³: Nie jestem. Czy ty jeste¶ prorokiem? Odpar³: Nie! Powiedzieli mu wiêc: Kim jeste¶, aby¶my mogli daæ odpowied¼ tym, którzy nas wys³ali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedzia³: Jam g³os wo³aj±cego na pustyni: Prostujcie drogê Pañsk±, jak powiedzia³ prorok Izajasz. A wys³annicy byli spo¶ród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówi±c do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jeste¶ ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedzia³: Ja chrzczê wod±. Po¶ród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwi±zaæ rzemyka u Jego sanda³a. Dzia³o siê to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udziela³ chrztu.
...................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 13 GrudzieÅ„ 2014, 16:46   Niedziela GAUDETE

Niedziela rado¶ci
http://www.niedziela.pl/a...edziela-radosci

Adwent przygodnie napotkanemu katolikowi niejednokrotnie kojarzy siê tylko i wy³±cznie z okresem przed Bo¿ym Narodzeniem, jako czas przygotowania do ¶wi±t. Niekiedy te¿, niestety, bywa on postrzegany jako okres swoistej pokuty i postu, co jest jak najbardziej b³êdnym prze¶wiadczeniem.
Ogólnie mo¿emy powiedzieæ, ¿e Adwent jest czasem pobo¿nego i radosnego oczekiwania na pojawienie siê Jezusa Syna Bo¿ego. Obecnie prze¿ywamy jego trzeci± niedzielê, w której manifestujemy nasz± rado¶æ z blisko¶ci Pana. Ju¿ bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Ko¶ció³ dzi¶ og³asza: „Radujcie siê zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie siê! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po ³acinie zawo³anie to zaczyna siê s³owami: „Gaudete in Domino”. Dlatego czêsto obecn± niedzielê nazywamy „niedziel± gaudete”, czyli po prostu „niedziel± rado¶ci”.
Istnieje jeszcze jedna, do¶æ intryguj±ca, nazwa tej niedzieli. Bywa ona bowiem nazywana „niedziel± ró¿ow±”. Okre¶lenie to wywodzi siê od koloru szat liturgicznych przewidzianych na ten dzieñ. Otó¿, jest to w³a¶nie kolor ró¿owy. W ca³ym roku liturgicznym stosuje siê go tylko dwa razy (poza niedziel± gaudete, u¿ywa siê go w tzw. niedzielê laetare, któr± jest czwarta niedziela Wielkiego Postu).
W Adwencie szaty liturgiczne maj± zazwyczaj kolor fioletowy, który w jasnym ¶wietle wydaje siê przybieraæ barwê ró¿ow±. Dobór koloru wynika z jego skojarzenia z widokiem nieba o ¶wicie. Wyobra¿a on blask przyj¶cia Jezusa Chrystusa w tajemnicy Bo¿ego Narodzenia. Przychodz±cy Zbawiciel jest bowiem dla nas ¦wiat³o¶ci±, podobnie jak wschodz±ce S³oñce. W³a¶nie tego typu porównanie odnajdujemy np. w tzw. Pie¶ni Zachariasza: „nawiedzi nas S³oñce Wschodz±ce z wysoka, by zaja¶nieæ tym, co w mroku i cieniu ¶mierci mieszkaj±” (£k 1, 78n).
Wspólnota ko¶cielna rozumie znaczenie wyj±tkowego charakteru Adwentu jako czasu przygotowania do przyjêcia prawdy o Wcieleniu Boga. Dlatego te¿ umieszcza ona adwentowe niedziele wysoko w tabeli pierwszeñstwa dni liturgicznych. Oznacza to, ¿e nie wolno nam zrezygnowaæ z celebrowania „niedzieli gaudete” na rzecz np. parafialnych uroczysto¶ci odpustowych. Rado¶æ p³yn±ca ze zbli¿aj±cych siê ¶wi±t nie wynika z emocjonalnych uniesieñ, lecz bierze siê z autentycznych religijnych prze¿yæ. Sam Adwent za¶ ukazuje nam prawdziw± rado¶æ bycia chrze¶cijaninem, który oczekuje pojawienia siê swojego jedynego Pana.
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 GrudzieÅ„ 2014, 01:28   

Niebo o swicie
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 GrudzieÅ„ 2014, 11:40   

„Po¶ród was stoi Ten , którego wy nie znacie”.

Posrod was jest ¶wiat³o¶æ, ale wy macie zamkniete oczy i spicie, ¶niac wasze jalowe sny o szczesciu . Oblewam was woda Jordanu aby¶cie siê obudzili do zycia. Przed wami stoi Ten który jest prawdziwym zyciem. Je¶li uporz±dkujecie droge do Niego i otworzycie Mu drzwi waszego domu, kiedy do was zapuka, On przyjdzie do was jak oblubieniec przychodzi do oblubienicy . Nak siê zaczyna nowe zycie, taki jest poczatek Bozego Krolestwa.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 GrudzieÅ„ 2014, 11:43   

Misja otrzymana od Boga, jest Jego ¶wiêtym namaszczeniem, a naszym powolaniem, bez ktorego zycie ludzkie nie moze osiagnac Pelni. Stanowi ona podstawe ludzkiej rado¶ci , która nigdy nie przeminie. Misja ewangeliczna jest zawsze misja milosierdzia, bo Bog jest Milosierny.
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 14 GrudzieÅ„ 2014, 18:48   

misja mi³osierdzia bo Bóg jest mi³osierny
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group