Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - II NIEDZIELA Wlk.Postu - 1MARCA 2015
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 28 Luty 2015, 15:31   Czytania - II NIEDZIELA Wlk.Postu - 1MARCA 2015

II niedziela Wielkiego Postu, 1 MARCA 2015

(Rdz 22,1-2.9-13.15-18)
Bóg wystawi³ Abrahama na próbê. Rzek³ do niego: Abrahamie! A gdy on odpowiedzia³: Oto jestem - powiedzia³: we¼ twego syna jedynego, którego mi³ujesz, Izaaka, id¼ do kraju Moria i tam z³ó¿ go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wska¿ê. A gdy przyszli na to miejsce, które Bóg wskaza³, Abraham zbudowa³ tam o³tarz, u³o¿y³ na nim drwa i zwi±zawszy syna swego Izaaka po³o¿y³ go na tych drwach na o³tarzu. Potem Abraham siêgn±³ rêk± po nó¿, aby zabiæ swego syna. Ale wtedy Anio³ Pañski zawo³a³ na niego z nieba i rzek³: Abrahamie, Abrahamie! A on rzek³: Oto jestem. Anio³ powiedzia³ mu: Nie podno¶ rêki na ch³opca i nie czyñ mu nic z³ego! Teraz pozna³em, ¿e boisz siê Boga, bo nie odmówi³e¶ Mi nawet twego jedynego syna. Abraham, obejrzawszy siê poza siebie, spostrzeg³ barana uwik³anego rogami w zaro¶lach. Poszed³ wiêc, wzi±³ barana i z³o¿y³ w ofierze ca³opalnej zamiast swego syna. Po czym Anio³ Pañski przemówi³ g³o¶no z nieba do Abrahama po raz drugi: Przysi±gam na siebie, wyrocznia Pana, ¿e poniewa¿ uczyni³e¶ to, a nie oszczêdzi³e¶ syna twego jedynego, bêdê ci b³ogos³awi³ i dam ci potomstwo tak liczne jak gwiazdy na niebie i jak ziarnka piasku na wybrze¿u morza; potomkowie twoi zdobêd± warownie swych nieprzyjació³. Wszystkie ludy ziemi bêd± sobie ¿yczyæ szczê¶cia takiego, jakie jest udzia³em twego potomstwa, dlatego ¿e us³ucha³e¶ mego rozkazu.

(Ps 116,10.15-19)
REFREN: W krainie ¿ycia bêdê widzia³ Boga

Nawet wtedy ufa³em, gdy mówi³em:
„Jestem w wielkim ucisku”.
Cenna jest w oczach Pana
¶mieræ ¶wiêtych Jego.

O Panie, jestem Twoim s³ug±,
jam s³uga Twój, syn Twej s³u¿ebnicy.
Ty rozerwa³e¶ moje kajdany,
Tobie z³o¿ê ofiarê pochwaln±
i wezwê imienia Pana.

Wype³niê me ¶luby dla Pana
przed ca³ym Jego ludem.
W dziedziñcach Pañskiego domu,
po¶rodku ciebie, Jeruzalem.

(Rz 8,31b-34)
Je¿eli Bóg z nami, któ¿ przeciwko nam? On, który nawet w³asnego Syna nie oszczêdzi³, ale Go za nas wszystkich wyda³, jak¿e mia³by wraz z Nim i wszystkiego nam nie darowaæ? Któ¿ mo¿e wyst±piæ z oskar¿eniem przeciw tym, których Bóg wybra³? Czy¿ Bóg, który usprawiedliwia? Któ¿ mo¿e wydaæ wyrok potêpienia? Czy Chrystus Jezus, który poniós³ [za nas] ¶mieræ, co wiêcej - zmartwychwsta³, siedzi po prawicy Boga i przyczynia siê za nami?

(Mt 17,7)
Z ob³oku ¶wietlanego odezwa³ siê g³os Ojca: To jest mój Syn umi³owany, Jego s³uchajcie!

(Mk 9,2-10)
Po sze¶ciu dniach Jezus wzi±³ z sob± Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadzi³ ich samych osobno na górê wysok±. Tam przemieni³ siê wobec nich. Jego odzienie sta³o siê l¶ni±co bia³e tak, jak ¿aden folusznik na ziemi wybieliæ nie zdo³a. I ukaza³ siê im Eliasz z Moj¿eszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzek³ do Jezusa: Rabbi, dobrze, ¿e tu jeste¶my; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Moj¿esza i jeden dla Eliasza. Nie wiedzia³ bowiem, co nale¿y mówiæ, tak byli przestraszeni. I zjawi³ siê ob³ok, os³aniaj±cy ich, a z ob³oku odezwa³ siê g³os: To jest mój Syn umi³owany, Jego s³uchajcie. I zaraz potem, gdy siê rozejrzeli, nikogo ju¿ nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykaza³ im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Cz³owieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiaj±c tylko miêdzy sob±, co znaczy powstaæ z martwych.
...........................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 1 Marzec 2015, 07:54   

„Rozprawiali miedzy soba, co znaczy powstac z martwych”, bo nie rozumieli tego, tak samo jak nie wiedzieli , ze zbliza siê krzyzowa ¶mieræ Jezusa, chocia¿ im o tym mowil. Ich oczy nie widza, ich uszy nie slysza, ich rozum przerasta to co ma siê dokonac, ale otrzymali klucz do zwyciêstwa i ¶wiat³o którego powinni siê trzymac idac przez ciemno¶ci paschy : s³uchaæ slowa Syna Bozego. Jest to równie¿ szansa dla nas. Na tym polega towarzyszenie Jezusowi i na tym polega nasze Zbawienie.



Abraham otrzymal absurdalne zadanie do wykonania. On wierzyl, ze w tym kryje siê dobro którego jeszcze nie rozumie i go nie widzi. Heroicznie ufal Bogu, ze jest Bogiem zycia a nie ¶mierci i otrzymal b³ogos³awieñstwo szczescia w calej niewyobra¿alnej wprost pelni. Wydarzenie to jest zapowiedzia krzyzowej ofiary Chrystusa, który jest jednoczesnie ofiara i ofiarnikiem.
CELEM TEJ PROBY BYLO BLOGOSLAWIENSTWO. BOG W SWEJ MILOSCI CHCIAL ABY DOROSL ABRAHAM DO PRZYJECIA TEGO SZCZESCIA.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 1 Marzec 2015, 09:53   

Bog wystawi³ Abrahama na próbê. Zrobi³ to chyba g³ownie dlatego, ¿eby pokazaæ czym jest milosc rodzicielska i czym jest ca³kowite zaufanie do Pana Boga. Wiara, ze to Jego a nie moja wola jest najwa¿niejsza, ze ona jest najbardziej s³uszna. Abraham ufa³ Bogu i wiedzia³, ze nie chce On z³a i zguby cz³owieka. Dlatego sie Mu zawierzy³, dlatego wy³±czy³ swoje ludzkie my¶lenie i podporz±dkowa³ siebie i syna woli Bozej.

Uczniowie nie pojmuj± w pe³ni znaczenia tego kim jest Chrystus i jaka role ma odegraæ. Ale zaczynaja rozumieæ, ze On jest S³owem, które sta³o sie Cia³em, ze On przyszed³, aby wype³niæ prawo, ze On jest Synem Bo¿ym, ze On bedzie Zbawca. Pocz±tkowo my¶l±, ze jest On jednym z proroków Bozych. Dopiero na gorze, symbolu modlitwy i blisko¶ci z Bogiem odkrywaj±, ze On jest Bogiem
 
 
Karol
Karol


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 1 Marzec 2015, 19:11   

Opowiesc o Abrahamie to chyba najtrudniejszy do zaakceptowania, w naszych czasach i naszej kulturze fragment starego testamentu. Kto jest w stanie zrozumiec i zaakceptowac taka probe i jaki jest/byl jej sens.
Osobiscie sadze, ze jest to pierwszy biblijny zwiastun Bozego Milosierdzia. Zauwazmy historyczny kontekst. Co narod, to bog i Bog narodu wybranego. Wszedzie dokola skladaja ofiary calopalne, kadzielne, plynne, ... ale tez ofiary z ludzi: dziewic i mlodziencow. A to z powodu suszy, a to z prosba o dobre zbiory, itp. I bogowie raz przyjmuja te ofiary z ludzi i susza mija, raz nie. (W Biblii nie ma wzmianki o takich praktykach narodu wybranego.) I oto Bog ¿ada takiej ofiary z czlowieka od Abrahama. Dodatkow± dramaturgiê, a moze nawet wyjasnienie zachowania Abrahama stwarza fakt, ze Izaak pocz±³ sie po zapowiedzi Boga i tego Abraham jest swiadom. Jest ¶wiadom, ¿e bez jego zawierzenia wtedy, byloby pewnie inaczej. I oto, gdy dochodzi do sytuacji ofiary Bog powstrzymuje Abrahama zdecydowanego na zamordowanie swojego syna. Przez ten fakt mowi jemu i innym: ja chce posluchu, modlitwy i chce waszych ofiar, ale nie ofiar z ludzi. Pokazuje zatem swoje wielkie milosierdzie. Przykazanie 'Nie zabijaj' - pojawi sie znacznie pozniej.

Szczê¶æ Bo¿e.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 2 Marzec 2015, 08:18   

Jest to rowniez zwiastun zmartwychwstania, poniewaz Abraham powiedzial sluga azeby na nich poczekali, oni natomiast ( on z synem) pojda i zloza ofiare. Na pytanie Izaaka gdzie jest ofiara, Abraham odpowiedzial, ze Bog przygotuje ofiare. Rzeczywiscie zlozyli ja, barana ktory byl uwiklany w gaszczu ciernistych krzewow.
Abraham nie tylko byl posluszny Bogu, ale jego posluszenstwo mialo ceche wiary w Boga ktory nawet w obliczu smierci jest Bogiem zycia.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group