Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WIELKI CZWARTEK - 2KWIETNIA 2015
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 1 KwiecieÅ„ 2015, 15:48   Czytania - WIELKI CZWARTEK - 2KWIETNIA 2015

Wielki Czwartek, 2 KWIETNIA 2015

Dzisiejsze czytania: msza krzy¿ma: Iz 61,1-3a.6a.8b-9; Ps 89,21-22.25.27; Ap 1,4-8; Iz 61,1; £k 4,16-21; msza Wieczerzy Pañskiej: Wj 12,1-8.11-14; Ps 116,12-13.15-18; 1 Kor 11,23-26; J 13,34; J 13,1-15

Msza Wieczerzy Pañskiej

(Wj 12,1-8.11-14)
Bóg powiedzia³ do Moj¿esza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesi±c ten bêdzie dla was pocz±tkiem miesiêcy, bêdzie pierwszym miesi±cem roku! Powiedzcie ca³emu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesi±tego dnia tego miesi±ca niech siê ka¿dy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Je¶liby za¶ rodzina by³a za ma³a do spo¿ycia baranka, to niech siê postara o niego razem ze swym s±siadem, który mieszka najbli¿ej jego domu, aby by³a odpowiednia liczba osób. Liczyæ je za¶ bêdziecie dla spo¿ycia baranka wed³ug tego, co ka¿dy mo¿e spo¿yæ. Baranek bêdzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wzi±æ mo¿ecie jagniê albo ko¼lê. Bêdziecie go strzec a¿ do czternastego dnia tego miesi±ca, a wtedy zabije go ca³e zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezm± krew baranka, i pokropi± ni± odrzwia i progi domu, w którym bêd± go spo¿ywaæ. I tej samej nocy spo¿yj± miêso pieczone w ogniu, spo¿yj± je z chlebem niekwaszonym i gorzkimi zio³ami. Tak za¶ spo¿ywaæ go bêdziecie: Biodra wasze bêd± przepasane, sanda³y na waszych nogach i laska w waszym rêku. Spo¿ywaæ bêdziecie po¶piesznie, gdy¿ jest to Pascha na cze¶æ Pana. Tej nocy przejdê przez Egipt, zabijê wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od cz³owieka a¿ do byd³a i odbêdê s±d nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan. Krew bêdzie wam s³u¿y³a do oznaczenia domów, w których bêdziecie przebywaæ. Gdy ujrzê krew, przejdê obok i nie bêdzie po¶ród was plagi niszczycielskiej, gdy bêdê kara³ ziemiê egipsk±. Dzieñ ten bêdzie dla was dniem pamiêtnym i obchodziæ go bêdziecie jako ¶wiêto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia - na zawsze w tym dniu ¶wiêtowaæ bêdziecie.

(Ps 116,12-13.15-18)
REFREN: Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela

Czym siê Panu odp³acê
za wszystko, co mi wy¶wiadczy³?
Podniosê kielich zbawienia
i wezwê imienia Pana.

Cenna jest w oczach Pana
¶mieræ Jego ¶wiêtych.
Jam s³uga Twój, syn Twej s³u¿ebnicy,
Ty rozerwa³e¶ moje kajdany.

Tobie z³o¿ê ofiarê pochwaln±
i wezwê imienia Pana.
Wype³niê me ¶luby dla Pana
przed ca³ym Jego ludem.

(1 Kor 11,23-26)
Ja otrzyma³em od Pana to, co wam przekaza³em, ¿e Pan Jezus tej nocy, kiedy zosta³ wydany, wzi±³ chleb i dziêki uczyniwszy po³ama³ i rzek³: To jest Cia³o moje za was [wydane]. Czyñcie to na moj± pami±tkê! Podobnie, skoñczywszy wieczerzê, wzi±³ kielich, mówi±c: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyñcie to, ile razy piæ bêdziecie, na moj± pami±tkê! Ilekroæ bowiem spo¿ywacie ten chleb albo pijecie kielich, ¶mieræ Pañsk± g³osicie, a¿ przyjdzie.

(J 13,34)
Dajê wam przykazanie nowe, aby¶cie siê wzajemnie mi³owali, jak Ja was umi³owa³em.

(J 13,1-15)
By³o to przed ¦wiêtem Paschy. Jezus wiedz±c, ¿e nadesz³a Jego godzina przej¶cia z tego ¶wiata do Ojca, umi³owawszy swoich na ¶wiecie, do koñca ich umi³owa³. W czasie wieczerzy, gdy diabe³ ju¿ nak³oni³ serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydaæ, wiedz±c, ¿e Ojciec da³ Mu wszystko w rêce oraz ¿e od Boga wyszed³ i do Boga idzie, wsta³ od wieczerzy i z³o¿y³ szaty. A wzi±wszy prze¶cierad³o nim siê przepasa³. Potem nala³ wody do miednicy. I zacz±³ umywaæ uczniom nogi i ocieraæ prze¶cierad³em, którym by³ przepasany. Podszed³ wiêc do Szymona Piotra, a on rzek³ do Niego: Panie, Ty chcesz mi umyæ nogi? Jezus mu odpowiedzia³: Tego, co Ja czyniê, ty teraz nie rozumiesz, ale pó¼niej bêdziesz to wiedzia³. Rzek³ do Niego Piotr: Nie, nigdy mi nie bêdziesz nóg umywa³. Odpowiedzia³ mu Jezus: Je¶li ciê nie umyjê, nie bêdziesz mia³ udzia³u ze Mn±. Rzek³ do Niego Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, ale i rêce, i g³owê. Powiedzia³ do niego Jezus: Wyk±pany potrzebuje tylko nogi sobie umyæ, bo ca³y jest czysty. I wy jeste¶cie czy¶ci, ale nie wszyscy. Wiedzia³ bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedzia³: Nie wszyscy jeste¶cie czy¶ci. A kiedy im umy³ nogi, przywdzia³ szaty i znów zaj±³ miejsce przy stole, rzek³ do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyni³em? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Je¿eli wiêc Ja, Pan i Nauczyciel, umy³em wam nogi, to i wy¶cie powinni sobie nawzajem umywaæ nogi. Da³em wam bowiem przyk³ad, aby¶cie i wy tak czynili, jak Ja wam uczyni³em.
...........................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 2 KwiecieÅ„ 2015, 01:57   

Czy rozumiecie, co wam uczyni³em?
Ja, Pan i Nauczyciel, umy³em wam nogi, to i wy¶cie powinni sobie nawzajem umywaæ nogi.


Jezus zniza sie z miloscia do nog Piotra, zeby ten stal sie caly czysty.
A ja mam znizyc sie przed drugim czlowiekiem, zeby ten przez moje unizenie:
zobaczyl Boga,
poczul sie kochany
.
.
.
stal sie czysty.

Ale na pytanie „Czy rozumiecie ...?” nie mam odwagi odpowiedziec.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 2 KwiecieÅ„ 2015, 11:20   

Dajê wam przykazanie nowe, aby¶cie siê wzajemnie mi³owali, jak Ja was umi³owa³em. (J 13,34)

W praktyce jest to chyba najtrudniejsze przykazanie, jak siê okazuje.
_________________
Z Bogiem!
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 2 KwiecieÅ„ 2015, 15:03   

zastanawialam sie na Mszy Wieczornej nad tym jak sie czul Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Przeciez byl czlowiekiem. Bal sie. Prosil Boga Ojca o litosc. Siedzial przy jednym stole ze swoim zdrajca, ktorego traktowal wczesniej jako przyjaciela, ale ten przyjaciel zaprzedal dusze diablu. Jezus do konca dawal mu szanse powrotu, odejscia od zlego, ale Judasz nie mial w sobie cienia watpliwosci, bo nie mial juz duszy. Watpliwosc rodzi sie wowczas gdy czlowiek poszukuje prawdy i swiatla. Jednak gdy zaprzeda dusze diablu, ten zaklada mu klapki na oczy i powoduje, ze oddany mu czlowiek niczego nie widzi, ze nie chce widziec, nie czuje, bo nie chce czuc. Nie wzdraga sie przed niczym, bo traci zdolnosc do posiadania milosierdzie. Jest to stan beznadziejny. Ale najwazniejsze, zeby sie zla nie bac
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 2 KwiecieÅ„ 2015, 17:30   

EUCHARYSTIA ! Tyle odniesien !
Tradycja dotyczaca wyzwolenia. Baranek ofiarny, pokarm na przejscie do Ziemi Obiecanej. Pokarm wspolnotowy (rodzina, dom). Krew zbawienia , bo domy oznaczone krwia baranka ominela kara Boza.
Drugie czytanie mowi o Ciele Chrystusa DLA NAS. O krwi jako znaku PRZYMIERZA.
Ewangelia zas mowi, o MILOSCI DO KONCA, o otrzymaniu WSZYSTKIEGO od Ojca, o POKORZE i ubraniu slugi, a nie imperatora czy salonowca. Mowi o MISTERIUM ktorego nie mozna pojac bez przyjecia Bozego obmycia i "podania go dalej".
Jaka piekna i jaka WAZNA JEST EUCHARYSTIA. Bog byle czego nie daje czlowiekowi. Daje WSZYSTKO.
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 2 KwiecieÅ„ 2015, 22:58   

Wszytkim kap³anom urzêdowym zagl±daj±cym do NASZEGO DOMu (Zygmunt, Przemys³aw i zapewne tak¿e inni) niech Dobry Bóg b³ogos³awi. Dzi¶ jest ich dzieñ.
Ciekawostka: umycie nóg tak¿e by³o kiedy¶ zaliczane do sakramentów; wiêcej w ciekawej konferencji ks. Marka Chmielewskiego: http://www.radiomaryja.pl...zyciu-duchowym/
Romek
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 3 KwiecieÅ„ 2015, 00:37   

Dolaczam sie do zyczen, dla Abuny, Ks.Przemka i wszystkich Kaplanow,ktorych spotkalam w zyciu. Zycze by mieli Boza laska nogi obmyte i rece, ktore codziennie uczestnicza w Eucharystii. Pamietam tez o Kaplanie,ktory10 lat temu w takim dniu jak dzisaj,odszedl do domu Ojca, Swietego Jana Pawla II,ktory powiedzial (cytuje z pamieci)..."czy mogl Jezus dac wiecej jak Eucharystia".
Dziekuje Panu Bogu za wiare w Najwyzszego Kaplana, Jezusa Chrystusa.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group