Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Intencje Apostolstwa Modlitwy na luty 2016
Autor Wiadomość
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 2 Luty 2016, 16:16   Intencje Apostolstwa Modlitwy na luty 2016

Powszechna na luty:

Aby¶my opiekowali siê ¶wiatem stworzonym, który otrzymali¶my jako bezinteresowny dar, ¿eby go pielêgnowaæ i chroniæ dla przysz³ych pokoleñ.


Ewangelizacyjna na luty:

Aby wzrasta³y szanse na dialog i spotkanie wiary chrze¶cijañskiej i ludów Azji.


Podajê tylko same intencje, gdy¿ nie ma jeszcze w Internecie ich omówienia.
Wiesia
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 2 Luty 2016, 19:59   

Bardzo dobrze, jak zawsze niezawodna Wiesiu.

Jakie refleksje budza sie w was w zwiazku z tymi intencjami ?

Troska o przyrode, jest aspektem prawdziwej swietosci. Jak mozemy ten aspekt swietosci rozwijamy i mozemy rozwijac? Powtarzam: swietosci. Troska o przyszle pokolenia jest dosc abstrakcyjna, ale pomoc komus w jego ogrodku, podarowac kwiatki, pomoc w pracy na roli gdzies komus w rodzinie, to byloby cos.

Spotkanie Azji z Chrystusem? Moze urzadzic pielgrzymke do Akita (Japonia). Ale walnalem, prawda? Smiech czy przerazenie budzi w was taka propozycja.? W lutym prawdopodobnie nie zdolamy tej inicjatywy zrealizowac.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 2 Luty 2016, 23:49   

Wiesiu,
i ja chyle glowe przed Twoja staranna solidnoscia.
Bog zaplac.
 
 
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 11 Luty 2016, 10:35   

Wyja¶nienie papieskich intencji AM - luty 2016

Powszechna na luty:

Aby¶my opiekowali siê ¶wiatem stworzonym, który otrzymali¶my jako bezinteresowny dar, ¿eby go pielêgnowaæ i chroniæ dla przysz³ych pokoleñ.

Papie¿ Franciszek w encyklice Laudato si przypomina, ¿e ziemia by³a stworzona przed nami i jako taka zosta³a nam powierzona wraz z ca³ym bogactwem ¶wiadcz±cym o mi³o¶ci Stwórcy do ludzi (nr 67). Zauwa¿my, ¿e panowanie nad stworzeniem, przekazane przez Boga cz³owiekowi, by³o powierzone wtedy, gdy by³ on wolny od grzechu. By³a wiêc to w³adza mi³o¶ci, dobroci, prawdy i szacunku, w³adza, któr± Stwórca podzieli³ siê z cz³owiekiem, gdy¿ umi³owa³ go od samego pocz±tku. To ludzki grzech sprawi³, ¿e cz³owiek nie tylko zerwa³ z Bogiem, z bli¼nimi, ale równie¿ zacz±³ pastwiæ siê nad stworzeniem, wykorzystuj±c je do swoich przewrotnych, grzesznych celów.
Papie¿ w encyklice przestrzega przed z³ym – p³yn±cym z grzechu – rozumieniem panowania i dominacji nad stworzeniem. Dar, który otrzymali¶my, wymaga kultywowania, pracy, ochrony, przewidywania i zachowania, gdy¿ jako wyj±tkowy wymaga przekazania go przysz³ym pokoleniom, aby i one mog³y siê nim cieszyæ. W Bo¿e stworzenie wpisana jest przecie¿ wzajemna relacja miêdzy obdarowanym i darem – miêdzy cz³owiekiem a stworzonym Kosmosem. Piêkno stworzenia ma zatem radowaæ nie tylko nasze oczy, ale ma cieszyæ i naszych nastêpców. P³odno¶æ ziemi – ro¶liny, owoce i zwierzêta nie mog± byæ przez nas zniszczone, ale maj± byæ po¿yteczne i dla przysz³ych pokoleñ. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e do Pana nale¿y ziemia i co j± nape³nia – jak uczy Pismo ¦wiête.
Musimy siê zatem wspólnie modliæ, by ludzki egoizm, ¿±dza w³adzy absolutnej nad stworzeniem nie pozbawi³y i nas, i naszych nastêpców mo¿no¶ci odkrywania, zg³êbiania i radowania siê Bo¿ym stworzeniem w ka¿dej jego formie. Módlmy siê, aby ka¿dy korzystaj±cy z dobrodziejstw natury pamiêta³, ¿e jest ona dana jako dar mi³uj±cego Boga. Przekazanie tego daru innym powinno siê dokonywaæ na wzór mi³o¶ci, jak± umi³owa³ nas Chrystus. To w Nim wszystko stworzenie bêdzie odnowione, a teraz wzdycha w bólach, oczekuj±c, a¿ sami staniemy siê podobni do wzoru Syna Cz³owieczego.

Ewangelizacyjna na luty:

Aby wzrasta³y szanse na dialog i spotkanie wiary chrze¶cijañskiej i ludów Azji.

Ludno¶æ Azji to obecnie prawie 4,5 mld mieszkañców, czyli ponad 60% populacji globu. Chrze¶cijanie s± tam stosunkowo nieliczni: zdaniem optymistów, co dziesi±ty Azjata jest wyznawc± Chrystusa. Wed³ug statystyk watykañskich katolicy stanowi± tam nieco ponad 3% ogó³u ludno¶ci. Jak zatem tak ma³a wspólnota chrze¶cijan mo¿e zwiêkszyæ szanse na dialog i spotkanie z ludami Azji?
Papie¿ Franciszek mówi³ o tym w Haemi, podczas swej podró¿y do Korei (17 VIII 2014). Biskupom Azji wskaza³ tam, po pierwsze, troskê o poczucie w³asnej to¿samo¶ci wiernych, czyli ¿yw± wiarê, zakorzenienie w Panu: Od tej g³êbokiej to¿samo¶ci, tej ¿ywej wiary w Chrystusa, w której jeste¶my zakorzenieni, od tej g³êbokiej rzeczywisto¶ci zaczyna siê nasz dialog; i to ni± mamy siê dzieliæ szczerze, uczciwie i bezpretensjonalnie w dialogu ¿ycia codziennego, w dialogu mi³osierdzia oraz przy okazjach bardziej formalnych, jakie mog± siê nadarzyæ. Po drugie, Franciszek podkre¶li³ potrzebê otwarto¶ci na wszystkich i empatii, gdy¿ osoba zamkniêta na drugiego nie jest w stanie prowadziæ dialogu. Papie¿ t³umaczy³ hierarchom, ¿e chodzi o co¶ wiêcej ni¿ otwarcie – o przyjêcie. Wejd¼ do mojego domu, do mojego serca. Moje serce ciê przyjmuje. Chce ciê s³uchaæ. Ta zdolno¶æ empatii umo¿liwia prawdziwy dialog, w którym ludzkie s³owa, idee i pytania rodz± siê z do¶wiadczenia braterstwa i wspólnego cz³owieczeñstwa. Zatem modlitwa o wiêksze szanse na dialog i spotkanie wiary chrze¶cijañskiej i ludów Azji jest w pierwszym rzêdzie modlitw± o ¿yw± wiarê dla tamtejszych chrze¶cijan oraz o ducha braterstwa otwartego na innych ludzi.
ks. Robert Janusz SJ, ks. Józef Polak SJ
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group