Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.net

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Menu
WEJCIE na nasze FORUM
WSPLNOTA SERCA JEZUSA
JAK ZMNIEJSZY ZDJCIE ?
Strona Główna
WATYKAN na ywo - obraz may
WATYKAN na ywo - obraz duy
ADORACJA on-line

Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
4 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 471 Gości
Z zarejestrowanych:
Barbara G-D, ElzbietaS, Rozaniec, ZoRo
Uytkownikw w ostatniej godzinie:342
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 51 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 51 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 149 było obecnych 26 Grudzień 2019, 14:01

Św. Franciszek Salezy - patron dziennikarzy
Autor: ZoRo @ Dzisiaj 19:05
https://deon.pl/wiara/sw-franciszek-salezy-patron-dziennikarzy,120591
Św. Franciszek Salezy - patron dziennikarzy

Franciszek Salezy, choć mianowany został biskupem Genewy, ze względu na zakaz kalwinów nie mógł sprawować swojego urzędu w tym mieście. Dzięki swojej dobroci i łagodnemu usposobieniu, przywrócił do jedności z Kościołem katolickim ok. 70 tysięcy kalwinów. Praktykował tzw. devotio moderna, duchowość podkreślającą rozwój naturalnych cnót przez otwarcie się człowieka na działanie Bożej łaski. W miejsce surowych umartwień zalecał rozwijanie ducha modlitwy i służby wobec bliźnich.

Franciszek urodził się w zamożnej rodzinie 21 sierpnia 1567 roku pod Thorens w Alpach. W wieku 15 lat udał się na studia uniwersyteckie do Paryża. W kolegium jezuitów studiował także literaturę klasyczną. Zgłębiając teologię na Sorbonie, skupiał swoją uwagę na studium Biblii. W tym celu poznał język grecki i hebrajski. Gdy przeżywał niepewność co do swego przyszłego zbawienia, odzyskał na nowo pokój serca, gdy powierzył się opiece Matki Bożej.

Po ukończeniu studiów teologicznych, Franciszek idąc za życzeniem ojca udał się do Padwy, by studiować prawo. Studia zakończył doktoratem, który otwarł przed nim możliwość zrobienia szybkiej kariery urzędnika. On jednak obrał inną drogę. W sanktuarium w Loreto, w domku Matki Bożej, złożył dozgonny ślub czystości. Potem udał się z pielgrzymką do Rzymu. Po powrocie w ojczyste strony oznajmił ojcu, że wybiera stan kapłański. Pomimo niemałego oporu ze strony ojca, uzyskując w końcu błogosławieństwo rodziców, w 1593 roku przyjął święcenia kapłańskie. Skierowano go do okręgu Chamblais, który został przyłączony do Francji. Dzięki temu wielu chrześcijan powracało z kalwinizmu na łono Kościoła. Po czterech latach, w 1599 roku, papież Klemens VIII mianował Franciszka biskupem pomocniczym. W roku 1602 został mianowany biskupem Genewy.

Był bardzo gorliwym pasterzem, przemierzał pieszo górzyste tereny swojej rozległej diecezji. Przechodził przełęcze pomiędzy szczytami gór wysokich na prawie 4 tys. metrów. Franciszek Salezy posiadał dar nawiązywania szybkiego kontaktu z ludźmi prostymi. Trafiały do nich jego kazania i nauki katechetyczne przeplatane pełnymi humoru anegdotami. Był człowiekiem pogodnym, czym szybko zjednywał sobie ludzi. Owocem jego duszpasterskiej działalności był powrót dziesiątek tysięcy kalwinów do Kościoła katolickiego. W swoim przepowiadaniu korzystał z katechizmu napisanego przez św. Roberta Bellarmino.

Franciszek Salezy był duchowym kierownikiem św. Joanny de Chantal, z którą założył w Annency nowe zgromadzenie Sióstr wizytek. Wiele pisał. Jednym z najbardziej popularnych jego dzieł jest Filotea, zawierające duchowe rady dla osób świeckich pragnących żyć w duchu Ewangelii pośród codziennych obowiązków. W ten sposób stał się prekursorem teologii laikatu, rozwijającej się po II Soborze Watykańskim.

Rady, jakich udzielał, były bardzo praktyczne i dotyczyły np. codziennego rachunku sumienia zalecanego wieczorem:

Dziękujmy Bogu, że nas zachował przy życiu w ciągu dnia ubiegłego.
Badamy, jakeśmy się zachowali w każdej godzinie dnia. Aby nam to poszło łatwiej, przypominamy sobie, gdzieśmy byli, z kim przestawaliśmy i czym byliśmy zajęci.
Gdy się okaże, żeśmy spełnili coś dobrego, dziękujmy za to Bogu. Gdy przeciwnie, popełniliśmy coś złego myślą, słowem lub uczynkiem, przepraszamy Majestat Boski, postanawiamy spowiadać się z tego przy pierwszej sposobności i przyrzekamy troskliwą poprawę.
Następnie polecamy Opatrzności Bożej swoją duszę i ciało, Kościół św., krewnych i przyjaciół. Prosimy Najśw. Pannę, Anioła Stróża i Świętych Pańskich, by czuwali nad nami i za nas. I z błogosławieństwem Boga udajemy się na spoczynek, którego potrzeba płynie z Jego woli.

Franciszek Salezy zmarł nagle 28 grudnia 1622 roku. Został kanonizowany w 1655 roku. Bł. Pius IX w roku 1877 ogłosił go Doktorem Kościoła. Papież Pius XI uczynił go patronem dziennikarzy i redaktorów prasy katolickiej.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Witamy Gość
Obecny czas to 23 Styczeń 2020, 22:26

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostatnie tematy
» Św. Franciszek Salezy - patron dziennikarzy
» Piątek - Czytania i Błogosławieństwo - 24stycznia 2020
» Błogosławiony Henryk Suzo, prezbiter
» Czwartek - Czytania i Błogosławieństwo - 23stycznia 2020
» "Święty na ten czas"
» Święty Wincenty Pallotti, prezbiter
» Środa - Czytania i Błogosławieństwo - 22stycznia 2020
» O.Jacek Salij OP- Teologia w poszukiwaniu swojej tożsamoś
» Święta Agnieszka, dziewica i męczennica
» Wtorek - Czytania i Błogosławieństwo - 21stycznia 2020
» Może jednak Coś w tym jest...
» Święty Fabian, papież i męczennik
» Poniedzialek - Czytaniai Błogosławieństwo - 20stycznia 20
» Film: „Zerwany kłos” - Behind the scenes - PART 2
» NASZA KAPLICZKA w styczniu (19.I.-25.I.2020)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nyszkur Allah !!!