Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.net

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Menu
WEJŚCIE na nasze FORUM
WSPÓLNOTA SERCA JEZUSA
JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE ?
Strona Główna
WATYKAN na żywo - obraz mały
WATYKAN na żywo - obraz duży
ADORACJA on-line

Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
6 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 91 Gości
Z zarejestrowanych:
Abuna Zygmunt, barmal, Giga, Mira, Rozaniec, ZoRo
Użytkowników w ostatniej godzinie:91
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 16 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 16 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 82 było obecnych 21 Sierpień 2016, 20:41

Słuchanie słowa
Autor: Abuna Zygmunt @ 12 Październik 2018, 15:47
Słuchanie słowa
„Kto ma uszy do słuchania, niechaj slucha”
Uważa się powszechnie, że powodzenie życiowe człowieka zależy od jego umiejętności mówienia, bo kto lepiej mówi, w znaczeniu doslownym i przenośnym, ten ma większe szanse, aby lepiej promować siebie w skomplikowanej grze o społeczne sukcesy i awanse.
Stosunkowo mało sie mówi o sztuce sluchania. Małe przypisuje sie jej znaczenie i mało się jej poświęca uwagi, chyba że chodziłoby o słuchanie interesowne, to znaczy takie, które stanowi przygotowanie do dania odpowiedzi, jako okazji do własnej promocji.
Tymczasem chodzi o coś bardzo ważnego, bo umiejętność prawdziwego słuchania jest podstawą prawdziwego człowieczeństwa. Polega ona na gotowości przyjęcia słowa w całej jego prawdzie, co wymaga od słuchającego wewnętrznej szczerości, aby dobrze zrozumieć to co mówiący chce nam powiedziec, a nie wyławiać z jego wypowiedzi tylko to co nam odpowiada, bo może przyslużyć do umocnienia głoszonej przez nas tezy.
Zdarzają się jednak osoby calkowicie pozbawione zdolności słuchania. Paradoksalnie są nimi najczęściej te, które mówią bardzo duzo, tak dużo, że nie ma już u nich miejsca na sluchanie. Ich wieloslowie skutecznie zagłusza każdą komunikację, a w zwiazku z tym przekreśla również szansę na prawdziwe spotkanie.
Są też osoby, które chętnie sluchają i reaguja bardzo żywo na usłyszane słowo, nie tylko deklarując jemu swoją aprobatę, ale nadając jej nawet formę postanowień. To slowo jednak, niestety, nie zakorzenia się w ich duszy głęboko. Zatrzymuje się na poziomie chwilowych emocji. Wystarczy, że pojawią sie pierwsze trudnosci, żeby zaczęły się chwiać ich postanowienia, a kiedy trzeba stawić czoła pokusom, to zaraz zmieniają front i negują podjęte wcześniej postanowienia.
Sa wreszcie tacy ktorzy robią miejsce słuchaniu słowa prawdy w ich życiu i potrafią się tym słowem delektować, ale ta troska o nie jest u nich tylko połowiczna, bo ich serce uwiklane jest w inne sprawy, którym się całkowicie oddają i które ich egzystencjalnie ukierunkowywują. Nie mają minimum troski o nie, bo przygnieceni są albo przez życiowe smutki, dla ktorych nie są w stanie znaleźć rozwiązania, albo przez przyjemności - zajęci ich planowaniem i konsumowaniem.
Życie jednak nie ma sensu, gdy człowiek odchodzi od słowa prawdy, bo traci wówczas zdrową energię osobową i staje się fantomem człowieka. Zatraca się w jałowej, stresującej gonitwie, która staje się coraz bardziej rozpaczliwa. Do tej grupy należą chrześcijanie, którzy fragmentarycznie i powierzchownie przeżywają swoją religię. Sami niewiele z niej odnoszą korzyści i innych do niej zniechęcają.
Jedynie ci którzy szanują słowo Boże i przyjmują je z szacunkiem i zaufaniem, ci którzy na nie czekają i wdzięczni są za to, że ono do nich dociera, zasługują na to aby dotrzeć do Pełni Życia. Mając serca dobre i pokorne, takie w których słowo Boże się zakorzenia i owocuje, jak w sercu Maryji, o którym mówi Ewangelia, że umiała zachowywać Boże słowa i w Niej, Boże Slowo „stalo sie Ciałem”, tylko oni zaslugują na Spotkanie.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Witamy Gość
Obecny czas to 15 Październik 2018, 12:43

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostatnie tematy
» Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła
» Poniedziałek -Czytania i Błogosławieństwo-15PAŹDZIERNIKA2018
» NASZA KAPLICZKA w październiku (14.X.- 20.X.2018)
» Mojżesz z rogami - ciekawostka z dziedziny sztuki
» Doświadczyć działania Ducha Świętego
» Niedziela - Czytania i Błogosławieństwo - 14PAŹDZIERNIKA 201
» Błogosławiony Honorat Koźmiński, prezbiter
» Sobota - Czytania i Błogosławieństwo - 13PAŹDZIERNIKA 2018
» Słuchanie słowa
» Jan Beyzym (1850-1912)
» Piątek - Czytania i Błogosławieństwo - 12PAŹDZIERNIKA 2018
» "Konklawe to nie konkurs piękności!" Najl. teksty
» Św. Angelo Giuseppe Roncalli - Papież Jan XXIII
» Czwartek - Czytania i Błogosławieństwo - 11PAŹDZIERNIKA 2018
» Święty Paulin z Yorku, biskup


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nyszkur Allah !!!