Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Ecclesia in Medio Oriente 51/52
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 28 PaĽdziernik 2012, 23:55   Ecclesia in Medio Oriente 51/52

¯ycie konsekrowane

51. Monastycyzm w swoich ró¿nych formach zrodzi³ siê na Bliskim Wschodzie i jest u ¼róde³ niektórych znajduj±cych siê tam Ko¶cio³ów . Oby mnisi i mniszki, którzy po¶wiêcaj± swoje ¿ycie na modlitwê, u¶wiêcaj±c godziny dnia i nocy, obejmuj±c swoimi modlitwami troski i potrzeby Ko¶cio³a oraz ludzko¶ci, byli dla wszystkich nieustannym przypomnieniem znaczenia modlitwy w ¿yciu Ko¶cio³a i ka¿dego wierz±cego. Niech klasztory bêd± równie¿ miejscami, gdzie wierni mogliby byæ wprowadzani w modlitwê!

52. ¯ycie konsekrowane, kontemplacyjne i apostolskie, jest pog³êbieniem konsekracji chrzcielnej. Zakonnicy i zakonnice staraj± siê w istocie bardziej radykalnie na¶ladowaæ Chrystusa przez profesjê rad ewangelicznych: pos³uszeñstwa, czysto¶ci i ubóstwa . Ofiarowanie siebie bez zastrze¿eñ Panu i ich bezinteresowna mi³o¶æ do ka¿dego cz³owieka ¶wiadcz± o Bogu i s± realnymi znakami Jego mi³o¶ci do ¶wiata. ¯ycie konsekrowane prze¿ywane jako cenny dar Ducha ¦wiêtego jest niezast±pionym wsparciem dla ¿ycia i pos³ugi Ko¶cio³a . W tym sensie wspólnoty zakonne s± prorockimi znakami komunii w ich Ko¶cio³ach i w ca³ym ¶wiecie, je¶li s± one rzeczywi¶cie budowane na s³owie Bo¿ym, wspólnocie braterskiej i ¶wiadectwie diakonii (por. Dz 2, 42). W ¿yciu cenobitycznym powo³aniem wspólnoty lub klasztoru jest byæ uprzywilejowanym miejscem zjednoczenia z Bogiem i jedno¶ci z bli¼nim. Jest to miejsce, gdzie osoba konsekrowana uczy siê zawsze rozpoczynaæ od Chrystusa , aby dochowaæ wierno¶ci swojej misji w modlitwie i medytacji oraz aby byæ dla wszystkich wiernych znakiem ¿ycia wiecznego, które rozpoczyna siê ju¿ tutaj na ziemi (por. 1 P 4, 7).
http://ekai.pl/biblioteka...ta-xvi/?print=1
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 29 PaĽdziernik 2012, 02:03   

Niech klasztory bêd± równie¿ miejscami, gdzie wierni mogliby byæ wprowadzani w modlitwê!

Mysle, ze jest to misja obecnego Kosciola
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 29 PaĽdziernik 2012, 17:19   

Rowniez prawdziwa wspolnota pomiedzy ludzmi wierzacymi w Boga jest ciaglym motywem teologicznym i praktycznym wspominanym przez papieza.
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 29 PaĽdziernik 2012, 20:22   

...o pryncypiach ¿ycia monastycznego:
"(...)Wa¿ne jest ¿eby rzeczywi¶cie chodzi³o o Boga, ¿eby On by³ punktem wyj¶cia dla ró¿nych rozlicznych inicjatyw i On - punktem doj¶cia. Wa¿ne, aby klasztory pielêgnowa³y ten pierwiastek humanistyczny, który wyra¿a siê serdecznym gestem, go¶cinno¶ci±, gotowo¶ci± do podzielenia siê w³asnym do¶wiadczeniem, zdolno¶ci± do s³uchania innych. Wa¿ne, ¿eby Bóg by³ "namacalnie"obecny w sposobie funkcjonowania klasztoru, za¶ klasztor, ¿eby by³ zbiorow± ikon± nowej rzeczywisto¶ci, w której wszyscy s± braæmi, poniewa¿ wszyscy s± dzieæmi jednego Ojca. Mo¿e najlepiej by³oby to wyraziæ postulatem, aby klasztory(...) pielêgnowa³y pierwiastek PUSTYNNO¦CI. Klasztor powinien byæ miejscem dla tych, którzy znaj±c pustyniê i jej niebezpieczeñstwa mog± byæ pomocni innym w odszukiwaniu drogi...."

" Kartki z Bliskiego Wschodu"
 
 
Alina


WysÅ‚any: 29 PaĽdziernik 2012, 20:39   

Jak siê co¶ takiego czyta, to cz³owiek od razu ma ochotê do takiego klasztoru siê wybraæ.../ w moim przypadku tylko na trochê, oczywi¶cie/
I jeszcze ten pierwiastek PUSTYNNO¦CI... super.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 30 PaĽdziernik 2012, 19:02   

Wasze uwagi sa dla mnie wazne z punktu widzenia formacji. Pozwalaja rozeznac lepiej do czego Duch Swiety rowniez nasze wspolnoty wzywa.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group