Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
(Wj 1,8-14.22)
Rządy w Egipcie objął nowy król, który nie znał Józefa. I rzekł do swego ludu: Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy, ażeby się przestał rozmnażać. W wypadku bowiem wojny mógłby się połączyć z naszymi wrogami w walce przeciw nam, aby wyjść z tego kraju. Ustanowiono nad nim przełożonych robót publicznych, aby go uciskali ciężkimi pracami. Budowano wówczas dla faraona miasta na składy: Pitom i Ramses. Ale im bardziej go uciskano, tym bardziej się rozmnażał i rozrastał, co jeszcze potęgowało wstręt do Izraelitów. Egipcjanie bezwzględnie zmuszali synów Izraela do ciężkich prac i uprzykrzali im życie uciążliwą pracą przy glinie i cegle oraz różnymi pracami na polu. Do tych wszystkich prac przymuszano ich bezwzględnie. Faraon wydał wtedy całemu narodowi rozkaz: Wszystkich nowo narodzonych chłopców Hebrajczyków należy wyrzucić do rzeki, a dziewczynki pozostawić przy życiu.
(Ps 124,1-8)
REFREN: Naszą pomocą jest nasz Pan i Stwórca
Gdyby Pan nie był po naszej stronie,
przyznaj, Izraelu,
gdyby Pan nie był po naszej stronie,
gdy ludzie przeciw nam powstali.
Wtedy pochłonęliby nas żywcem,
gdy gniew ich przeciw nam zapłonął,
wówczas zatopiłaby nas woda,
potok by popłynął nad nami,
wówczas potoczyłyby się nad nami wezbrane wody.
Błogosławiony Pan, który nas nie wydał na pastwę ich zębom.
Dusza nasza jak ptak się wyrwała z sideł ptaszników,
sidło się podarło i zostaliśmy uwolnieni.
Nasza pomoc w imieniu Pana,
który stworzył niebo i ziemię.
(Mt 10,40)
Kto przyjmuje apostoła, przyjmuje Chrystusa, a kto przyjmuje Chrystusa, przyjmuje Ojca, który Go posłał.
(Mt 10,34-11,1)
Jezus powiedział do swoich apostołów: Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. Gdy Jezus skończył dawać te wskazania dwunastu swoim uczniom, odszedł stamtąd, aby nauczać i głosić [Ewangelię] w ich miastach.
.................................
www.mateusz.pl/czytania
"Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. "
Wbudowuję w tę naukę nasze porzekadło „gość w dom, Bóg w dom”.
W moim otoczeniu coraz trudniej rozpoznać sprawiedliwych. Nie dostrzegam? Przykładam niewłaściwą miarę?
Chyba chodzi Dario o przymowanie wszystkich ludzi "z podejrzeniem wewnetrznym" , ze jest wsrod nich jakis sprawiedliwy, albo po prostu, ze jest W NICH SPRAWIEDLIWY, chocby dlatego, ze chcialby w nich byc. Moze przyjmujac tylko to JEGO pragnienie, przyjmiemy JEGO SAMEGO, bo przeciez przyjecie pragnienie cudzego serca przyjmuje sie tego kogos i to w sposob najglebszy jaki tylko moze byc. Jeszcze jedno uzupelnienie tej wypowiedzi : jest to mozliwe tylko w jednym jedynym wypadku, gdy rzadzi tym przymowaniem MILOSC, taka na jaka nas stac, bo w nas tez jest PRAGNIENIE WIEKSZEJ MILOSCI anizeli ta do jakiej dzisiaj , teraz, jestesmy zdolni.
Te same racje polityczne ktorymi kierowal sie biblijny faraon istnieja rowniez dzisiaj rzutujac na praktyczne rozwiazania zwiazane z rzadzeniem globalnym swiatem . Dotycza one ograniczenia rozrodczosci (antykoncepcja, aborcja, polityka antyrodzinna, lobby gejowskie), obciazenie ciezka praca (presja bezrobocia, brak gwarancji trwalosci pracy), bezwzglednosc (autokratyczny rezym pracodawcow), eksploatacja i eksterminacja (wojny, dyplomacja kolonialna, przewroty polityczne, czystki i rewolucje).
Tez mi sie nasunelo porownanie eliminacji chlopcow przez faraona z eliminacja dziewczynek we wspolczesnych Indiach.
Ilu bylo sprawiedliwych dawniej i teraz - to tylko Bog moze porownac. Pomyslalam, ze dla nas wazne jest, ze ciagle Bog nie stracil dla swiata cierpliwosci.
Ilu sprawiedliwch wystarczy, by swiat trwal?
Nie moĹźesz pisaÄ nowych tematĂłw Nie moĹźesz odpowiadaÄ w tematach Nie moĹźesz zmieniaÄ swoich postĂłw Nie moĹźesz usuwaÄ swoich postĂłw Nie moĹźesz gĹosowaÄ w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum